Vera Hampl

Velvyslanectví Brazílie ve spolupráci s Architecture Week Praha 2013 si dovoluje představit výstavu Současná architektura a urbanismus v Brazílii, díla tří renomovaných studií – AUDT (architekt Indio da Costa), MK27 (architekt Márcio Kogan) a Metropolis Projetos Urbanas (architekti Hamilton Case, Jorge Mario Jaurequi, Pedro Aleixo) – s cílem nastínit návštěvníkovi rozmanitost a kreativitu brazilských designérů. Prostřednictvím videí a fotografií jsou zobrazena díla názorně ukazující, jak různé jsou způsoby života v zemi, která je výsledkem příspěvků mnoha ras a kultur, a jejíž téměř dvousetmilionová populace je rozložena v deseti různých ekosystémech.
Projekty zobrazují společné prvky dnešních brazilských velkoměst, jejich mnohostrannost a rozmanitost, zahrnují celou škálu od uspořádanosti k neuspořádanosti, od stability k nestabilitě, soukromý i veřejný prostor.

Vera Hampl (*16. 7 1972, Rio de Janeiro, Brazílie)
Vystudovala architekturu a urbanismus na Univerzita Santa Úrsula v Rio de Janeiro (1995), kde pokračovala i v postgraduálním studiu interiérového designu na Univerzita Pontifícia Católica (1998). Několik let strávila na stážích v ateliérech architektů Ruye Ohtakeho, India da Costy a Edisona Musy, kde také zahájila profesní kariéru. Po přesídlení do České republiky pracovala pro firmu Lewis & Hickey, v roce 1999 založila vlastní architektonickou kancelář Casa Rio. Její návrhy rodinných domů, komerčních i administrativních prostor a nejrůznějších interiérů byly realizovány v Brazílii a České republice. Podílela se na návrhu a vybudovala expozici brazilského pavilonu architektury na Benátském bienále
a expozici pro V. bienále architektury v Sa~o Paulu, získala ocenění ve veřejné soutěži na návrh architektonického řešení stálé výstavy „Technika v každodenním životě“ v Národním technickém muzeu v Praze. Publikovala v časopisech Bydlení, COT, Pěkné bydlení, Interiéry, Reflex, Grand Prix.