Udržitelná architektura – přednáška v CAMP

Dědictví, rozvoj a budoucnost.

Večer věnovaný nové iniciativě UNESCO 2030, která se zaměřuje na udržitelná města a společenství.

Jaký je názor současných architektů na rozvoj města, jeho plánování a ochranu dědictví? Pozvání do diskuzního panelu přijali odborníci z ČR i ze zahraničí.

Koho uslyšíte?
Thomas Vonier, Union Internationale des Architectes (UIA)
Kent Barwick
Paolo Giulerini, Museo Archeologico di Napoli
Paola D’Agostino, Museo Nazionale del Bargello
Jean-Luc Martinez, Musée du Louvre
José Roberto Geraldine, Conselho de Arquitetura e Urbanismo do Brasil – CAU/BR
George Kunihiro, George_KUNIHIRO Architect  国広ジョージ [建築家]
Hermann Parzinger, Europa Nostra
Vlastislav Ouroda, Ministerstvo kultury České republiky
Patricia Ledesma
Ernesto Ottone, UNESCO
Petr Hlaváček, náměstek primátora

Zároveň mají možnost klást otázky a účastnit se tak otevřeného diskuzního panelu.

Ve spolupráci s mezinárodním festivalem architektury a urbanismu Architecture Week Praha.

Akce bude v anglickém jazyce, simultánní tlumočení do českého jazyka zajištěno.

Paola D’Agostino, PhD

Paola se narodila v Neapoli a v roce 1996 završila studium Historie umění disertační prací o Pietru Berninim. V současné době je držitelkou titulu PhD z dějin moderního umění. Studovala na Courtauldově  Institutu umění a na University college of London ve Velké Británii. Pracovala jako Senior Research Associate na katedře Evropského sochařství a dekorativního umění na Metropolitan Museum v New Yorku a v roce 2013 se stala pomocnou kurátorkou evropských umění  na univerzitě Yale. Paola je ředitelkou Národního muzea Bargello od roku 2015, kterého je součástí Kaple Medici, dům Martelli, palác Davanzati a kostel a muzeum Orsanmichele.

George Kunihiro, Prof.

George Kunihiro, FAIA je významný architekt/ pedagog. Je profesorem architektury na Kokushikan University v Tokiu, Japonsko. Zastával také pozici pedagoga na Harvardské univerzitě, Univerzitě Yale a Columbia University ve Spojených státech amerických a Methodius University v Makedonii. Profesor Kunihiro získal titul Master of Architecture od Harvard University Graduate School of Design a Bachelor of Arts na University of California / Berkley. V roce 1980, Profesor Kunihiro započal svou soukromou činnost v San Francisku. Následně také otevřel pobočky v Los Angeles a v New Yorku a navrhl množství projektů ve Spojených státech amerických a v Japonsku. V roce 1997 Profesor Kunihiro přesunul svou základnu do Asie. Od jeho návratu do Tokia udržuje svou mezinárodní architektonickou činnost a jako akademik pokračuje ve výzkumu moderního dědictví v současné asijské společnosti.

Kent L. Barwick

Kent L. Barwick je historik památkář, který žije a pracuje v New Yorku. Známý je svou spoluprací s Jacqueline Kennedy Onassis na záchraně Grand Central Terminal, podporou zákonu v 70. letech 20. století zákon o městských památkách v New Yorku, a spoluprací s Municipal Art Society of New York a Historic Districts Council. Barwick započal svůj dlouholetý pracovní vztah s The Municipal Art Society v roce 1969. V únoru 1975, Nejvyšší soud státu New York zvrátil status památky Grand CEntral Terminal, což otevřelo dveře plánům na demolici zkrachovalé železniční společnosti Penn Central. Barwick a Jacqueline Kennedy Onassis úspěšně agitovali za zastavení těchto plánů a za zachování této významné železniční stanice před Nejvyšším soudem Spojených států amerických.

Bardwick se poté stal výkonným ředitelem Municipal Art Society mezi roky 1970 a 1975, poté prezidentem této organizace v letech 1983 – 1995. Na pozici prezidenta se vrátil také v letech 1999 – 2009. Zasedal také v New York City Landmarks Preservation Commission a spoluzaložil Historic Districts Council, který ho ocenil v roce 1997 cenou Landmarks Lion.

Thomas Vonier, Arch.

Thomas Vonier (FAIA, RIBA) je Pařížský/ Washingtonský architekt a zakládající prezident AIA Continental Europe (1994-1995). Byl prvním prezidentem AIA International Region a také se stal prezidentem American Institute of Architects (AIA) v roce 2017.

Vonier navštěvoval Washington University v St. Louis a University of Wisconsin–Milwaukee, kde získal titul Master of Architecture. Jeho činnost slouží veřejným a soukromým klientům s globálními industriálními operacemi. Spolupracuje také s místními organizacemi na zlepšení bezpečnosti ve městech. Jako bezpečnostní expert vedl průlomový výzkum na ambasádách a konzulátech Spojených států amerických, vedoucí k přelomovým doporučením pro Ministra zahraničních věcí Spojených států amerických ohledně nové generace bezpečnostních kritérií.

Thomas Vonier byl zvolen prezidentem International Union of Architects (UIA) v Korejském Soulu 7. – 10. Září 2017. Thomas Vonier se ujal předsednictví UIA na tříleté období 2017–2020, po Malajském architektu Esu Mohamedovi.

Petr Hlaváček

Václav Girsa

Vystudoval Fakultu stavební ČVUT (1969) a Školu architektury prof. Františka Cubra AVU (1972). V letech 1971–1990 pracoval ve Státním ústavu pro rekonstrukce památkových měst a objektů, od roku 1990 pedagogicky působí na ČVUT, kde se 1995 habilitoval a 2008 byl jmenován profesorem pro obor dějiny architektury a ochrana památek a stal se na fakultě architektury vedoucím Ústavu památkové péče. Je členem Vědecké rady Národního památkového ústavu, redakční rady časopisu Zprávy památkové péče, Vědecké rady MK ČR pro státní památkovou péči a od ledna 2015 je presidentem Českého národního komitétu ICOMOS.