Praha dokončila podpěry Stalinova pomníku

Magistrát hlavního města Prahy dokončil podpěry v podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné. Ty byly umístěny na nejkritičtější místa, která hrozila propadem. Stály 32,5 milionu korun, uvedl pražský radní Jan Chabr (TOP 09).

„Vybudovali jsme podpěry kritických míst, kde se ukázaly slabiny. A tato místa se zpevnila pomocí kovových konstrukcí,“ dodává Chabr. Některá místa byla přebetonována a udělány byly také zátěžové testy.

Jak bude v budoucnu torzo bývalého pomníku využito, zatím město nerozhodlo. Minulé vedení uvažovalo, že by se zde otevřela galerie. Od toho to současné ustoupilo. V nynější koalici se objevila myšlenka zřídit zde Muzeum XX: století. V koalici Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) na tom ale nebyla shoda. Plán se nelíbil Praze Sobě, neboť by narušil zdejší park.

Stalinův pomník vznikl v roce 1955. Ve své době byl s výškou přes 15 metrů, šířkou 12 metrů a 22 metry do délky největším skupinovým sousoším v Evropě. Pomník byl zlikvidován na konci roku 1962, když se rozšířila kritika sovětského vůdce Nikity Chruščova vůči Stalinovi.

Markéta Jiroušková, redakce AW