Carlos Lamela

Estudio Lamela je jednou z nejprestižnějších španělských firem. Založil ji Antonio Lamela po absolvování vysoké školy (ETSAM) v r. 1954 a v současnosti ji vede jeho syn Carlos Lamela (ETSAM 1981). Za téměř šedesát let existence vytvořilo studio na 1.600 projektů, z nichž mnohé se dočkaly realizace.
Kromě sídla v Madridu, má společnost pobočky v Polsku, v Mexiku a na Středním Východě. Její architektonická činnost pokrývá téměř všechny oblasti: bydlení, kanceláře, hotely, sportovní zařízení, zdravotnictví, dopravu, urbanismus atd.
V minulých letech uzavřelo studio několik strategických partnerství v rámci rozšiřování své kapacity především na mezinárodním poli.
Estudio Lamela má certifikát ISO–9001:2008 (ES–0406/2003).

Historie

Po začátcích v 60. letech spojených převážně s obytnou architekturou se studio začalo věnovat rozvíjející se turistické architektuře, hlavně na Costa del Sol a na Baleárách. Z tohoto období stojí za zmínku hotel Meliá v Madridu, první moderní hotel ve městě a komplex Galaxia.
V 70. letech vybudovalo studio slavné Torres de Colón, komplex dvou věží postavených novátorskou technologií, která byla ve své době označena jako jedna z nejmodernějších na světě.
Později v 80. a 90. letech diverzifikovala
společnost své působení a stala se jedním z nejaktivnějších studií ve Španělsku. V r. 1984 do firmy nastoupil Carlos Lamela. V tomto období se mimo jiné uskutečnila renovace stadionu Santiaga Benabéa pro Real Madrid, navrženého a postaveného mezi lety 1988 a 1994.
V roce 1997 získalo studio zakázku na nový Terminál 4 letiště Madrid–Barajas, ve spolupráci s Richard Rogers Partnership, Initec a TPS.
Projekt o rozloze 1,200.000 m2 se v roce 2006 stal nejrozsáhlejším projektem na světě. V této době studio vytvořilo také různé obytné,
kancelářské a sportovní objekty, jako východní průčelí stadiónu Bernabeu a sportovní město pro Real Madrid v Valdebebas .
Estudio Lamela ve Španělsku v nedávné době dokončilo několik zásadních projektů, jako je sídlo Caja Badajoz v Badajoz, budova IMDEA Software v kampusu Montegancedo Polytechnické univerzity v Madridu a kancelářská budova v Pegaso City, také v Madridu.
V současné době je ve výstavbě rozšíření letiště na Gran Canaria a rekonverze Expo Zaragoza 2008 Business Parku.

Mezinárodní expanze

Ačkoli v 80. letech vzniklo několik staveb v Severní a Jižní Americe, mezinárodní expanze začala až v roce 2002 po získání zakázky na výstavbu Terminálu 2 na letišti ve Varšavě, spolu s Ferrovialem a Budimexem. Ve stejném roce otevřelo studio ve Varšavě pobočku a renovovalo i Terminál 1. Dnes je Estudio Lamela Polska jednou z předních architektonických kanceláří v Polsku. V roce 2010 byl dokončen krakovský stadion Cracovia, který získal několik ocenění a sloužil při fotbalovém mistrovství Euro 2012 jako tréninková plocha pro italský tým. Mezi dalšími projekty ze současnosti je nový městský stadion v Lublinu, sportovní centrum pro TS Wisla v Krakově, Jižní komplex ve Vratislavi, nebo dvě stanice metra ve Varšavě.
V roce 2005 vyhrálo Estudio Lamela soutěž na kontaktní centrum banky Banco Santander v Mexiku, které je s plochou 90.000 m2 jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi a také získalo mnoho ocenění. Tento projekt následoval po otevření pobočky v Mexico City.
V roce 2005 zahájilo studio činnost i na Středním Východě několika projekty ve Spojených arabských emirátech a Bahrajnu a od té doby tu má i kancelář. V současnosti se staví projekt v Muscatu v Ománu.
V roce 2009 založilo Estudio Lamela společně s AIDHOS, největší španělskou kancelář specializovanou na zdravotnickou architekturu.
V roce 2010 vyhráli tendr na nemocnici Luise „Chicho“ Fabrega v Panamě, která je nyní ve výstavbě.