V Ostravě začne rekonstrukce památkově chráněné Grossmannovy vily

Ostrava – V Ostravě začne tento měsíc rekonstrukce Grossmannovy vily, která je kulturní památkou. Přestavba téměř za 89 milionů korun by měla být dokončena za dva roky. Po otevření má vila sloužit k reprezentativním účelům, ale budou se v ní konat i prohlídky. Novinářům to řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

„Stavba se předává v úterý. Je to jedna z těch architektonických perel Ostravy, na jejíž rekonstrukci se dlouho čeká. Vila byla poznamenána řadou přestaveb, snahou je maximálním způsobem vrátit Grossmannově vile její původní podobu,“ uvedla Bajgarová. Dodala, že město při výběru dodavatele trvalo na tom, aby měl zkušenost s rekonstrukcí kulturních památek.

Vila bude mít po opravách například původní vzhled fasád a počítá se i s obnovou všech hodnotných stavebních prvků, znovu se v ní objeví například v minulosti odstraněné centrální schodiště. Součástí opravy vily jsou rovněž restaurátorské práce.

„Rekonstrukce má za cíl vrátit vile její původní architektonickou hodnotu na jedné straně, na té druhé je vrátit do vily každodenní život. Po otevření pak bude objekt disponovat pěti pokoji s možností ubytování, společenskými prostory i prohlídkovým okruhem,“ řekla Bajgarová. Město se původně pokoušelo nabídnout vilu soukromým investorům, tento plán ale nevyšel, a tak se nakonec rozhodlo, že objekt nechá opravit samo.

Prvorepubliková stavba patří k nejvzácnějším vilám v Ostravě. Stojí v ulici Na Zapadlém nedaleko krajského úřadu. Navrhl ji sám František Grossmann jako rodinné i firemní sídlo své stavební firmy. Vila byla postavena ve stylu art deco a dokončena v roce 1923. Majitel s rodinou ve vile žil pouhých deset let. Kvůli hospodářské krizi a finančním problémů spáchal v roce 1933 sebevraždu. V šedesátých letech budova sloužila i jako školské zařízení, byla v ní mateřská škola a později také školní družina. Přes zásahy dalších majitelů ve vile zůstalo zachováno mnohé původní vybavení, jde například o okna i některé dveře s původními vitrážemi či jejich částmi, někde byl dochován i původní nábytek.

Markéta Jiroušková, redaktorka