Natascha Grilj: společná architektonická tradice

S radostí vzpomínám na předloňskou přednášku Albrechta Wimmera, architekta nového hlavního nádraží ve Vídni, který svým výrokem „Držíme se času i rozpočtu…“ překvapil všechny posluchače, i ty rakouské. Pokaždé, když na cestě domů do Grazu jedu přes Vídeň a vidím pozoruhodné pokroky na novém vídeňském hlavním nádraží, jsem potěšena a vzpomínám na tuto fascinující přednášku.

Také na letošním ročníku architektonického festivalu v Praze se Rakouské kulturní fórum může radovat z úkolu prezentovat rakouský tvůrčí, inovativní potenciál a nabízet nové možnosti vzájemné spolupráce.

Nezapomeňme, že Rakousko a Česko již po staletí pojí společná architektonická tradice a společné dědictví. Zářnými příklady jsou rakouský barokní sochař z Ötztalu Matthias Bernhard Braun, k jehož dílům patří například několik soch na Karlově mostě, nebo čeští sochaři Václav Levý, který se zasloužil o sochařskou výzdobu vídeňského Belvederu, a jeho žák Josef Myslbek, který z mramoru vytvořil atiku ve vídeňském Parlamentu. Nesmíme také opomenout brňenského rodáka Adolfa Loosa, jednoho z nejvýznamnějších představitelů moderny, jehož stavby se nacházejí ve Vídni, v Praze i Plzni.

A dobrou spolupráci zažíváme právě i v dnešní době, kde v podstatě v celé střední Evropě stojí v popředí tvorba nových cest v ohledu na životní prostředí a udržitelnost.

Doufejme, že i letošní ročník festivalu nabídne prostor pro zajímavé diskuze, inspirativní setkání a přejeme Architecture Week Praha 2014 mnoho spokojených a nadšených návštěvníků.

Mag. Natascha Grilj

Mag. Natascha Grilj, ředitelka, kulturní rada Rakouského velvyslanectví

ředitelka, kulturní rada Rakouského velvyslanectví

Rakouské kulturní fórum
Jungmannovo náměstí 753/18, Praha 1
tel.:  +420 221 181 777

e-mail: info@rkfpraha.cz

www.rkfpraha.cz

 

 

 

 

 

Zdroj: redakce AW 2014