Ohřev venkovních ploch prokazuje své výhody i v Kazachstánu

Na zářijové tiskové konferenci společnosti představila ing. Kateřina Jezerská, ředitelka Fenix Trading s.r.o., řadu zajímavých zahraničních realizací s topnými kabely a rohožemi ECOFLOOR. Řada z nich je v kazašské metropoli Astaně, která zažívá v posledních letech velký rozvoj.

Projekt administrativní budovy společnosti Fenix Trading, realizované ve standardu nZEB, byl jedním z 10 oficiálních exponátů, které byly představeny v expozici České republiky na letošní světové výstavě EXPO Astana v Kazachstánu. A právě v této středoasijské zemi se v posledních letech výborně uplatňují topné kabely a rohože ECOFLOOR nebo topné folie ECOFILM. Pro Kazachstán jsou typické velké rozdíly teplot: na jihu je rozdíl teplot mezi nejteplejším a nejstudenějším měsícem až 30 °C, na severu až 40°C. Nejstudenější leden má průměrnou teplotu na severu -19°, na jihu -8 °C. I proto ohřívají topné rohože venkovní plochy a střechy řady nových nebo rekonstruovaných objektů.

Topnými kabely ECOFLOOR jsou například vyhřívány venkovní plochy a střecha Knihovny prezidenta Nazarbajeva v hlavním městě Kazachstánu Astaně. Budova byla otevřena v červenci 2014 a je součástí „Nazarbajevova centra“, vybudovaného na počest prvního prezidenta Kazachstánu. Autorem projektu jsou dánští architekti z Bjarke Ingels Group.

Topné rohože ECOFLOOR jsou také pod venkovními plochami a na střeše nového vlakového nádraží Nurly Zhol v Astaně, které bylo slavnostně otevřeno před zahájením světové výstavy EXPO. Mezinárodní odborníci z britské firmy BuroHappold, turecké architektonické kanceláře Tabanlioglu z Istanbulu spolu s německými experty navrhli a realizovali technické řešení pro umístění nového nádraží.

Venkovní plochy pravoslavné katedrály Uspensky Cathedral ohřívají také topné rohože ECOFLOOR. Katedrála byla dokončena v roce 2010 a byla první katedrálou, která byla po mnoha desetiletích postavena ve střední Asii. O dva roky později byla dokončena stavba muslimského svatostánku, mešity The Hazret Sultan Mosque. I tady se v plné míře uplatnily výhody topných rohoží, které vyhřívají v zimním období venkovní plochy a střechu mešity.

Zdroj: Fenix