EDRA v Praze

Jacopo Foggini

 

Jacopo Foggini se narodil v Turíně a aktuálně žije a pracuje v Miláně. Ve své tvorbě zkoumá hranice umění a designu a možnosti jejich překračování a protínání. Jacopo vstoupil ještě jako mladý do rodinné firmy, kde se seznámil s metakrylátem, průmyslovým materiálem nejvíce využívaným v automobilovém průmyslu. Jeho první experiment s tímto materiálem se datuje zpět do 90. let, kdy začal používat vlastnoručně vyrobený přístroj, jenž je schopen metakrylát zahřát na 200 stupňů Celsia. Výsledným produktem je pak vláknitý materiál, který lze ručně modelovat do průhledných a poloprůhledných tvarů, monumentálních děl a elegantních barevných propletenců.

 

První výstavu měl Jacopo Foggini v roce 1997 v prostorách svého dlouholetého přítele Romea Gigliho a od té doby byla jeho díla prezentována ve více než 60 galeriích a na akcích po celém světě. Řadu let se účastnil milánského designového veletrhu Salone del Mobile, pro který navrhoval úchvatné site-specific instalace (Devotion v roce 2005, Plastic Palace – 2006, Aurora Borealis – 2007, Ofigea – 2008, (Re)fuse – 2009, Golden Fleece – 2010, Plasteroid – 2011, sYmbols a Flysch – 2012).

 

Je autorem i takových projektů, jako byl například „Lampadario da Teatro“ pro úvodní ceremoniál Olympijských her v Turíně (2006), kdy se ústředním motivem stal speciálně navržený lustr slavnostně vytažený a zavěšený v průběhu performance Luciana Pavarottiho a mnoha dalších vizuálních instalací. Jacopo Foggini je znám také svou plodnou spoluprácí a renomovanou italskou designovou a nábytkářskou společností Edra, pro kterou navrhl křeslo Alice, židle Ella, Ella Gold, Gilda b., Gina a Margherita, stoly Capriccio, Egeo a odkládací stolky z alabastru nazvané Cicladi či subtilně skulpturální lampu Ines.

 

Jacopo Foggini má na svém kontě také instalace v hotelích, restauracích, showroomech a divadlech a site specific instalace pro soukromé domy a sběratele. Mezi nimi jmenujme například Nhow Hotel v Miláně, Side Hotel v Hamburgu, Grand Hotel Principi di Piemonte v Sestriere, Riad Enija Hotel v Marrakeši, W Hotel v Saint Petěrsburku, Hilton v Barceloně, showroom pro Bentley v Miláně, klenotnické butiky Pomellato, World Bisazza v New Yorku, showroomy Fendi ve Florencii a Číně či Etro v Istanbulu a mnoho dalších.

 

www.jacopofoggini.com