Dan Ťok: Rychlost nejen na silnici

Vážení návštěvníci Organického města,

když na Ministerstvu dopravy mluvíme o dopravních stavbách, je řeč zejména o rychlosti. O tom, jak je důležité, abychom dálnice, silnice, železniční koridory a plavební komory vybudovali či opravili v nejkratším možném termínu. Až na druhém místě je v debatách jejich vzhled.

Není to stoprocentní destilát inženýrského pragmatismu, je to jen odraz skutečného deficitu, jenž dopravní infrastruktura v naší republice stále má, a který naší zemi oproti jiným brzdí. Výpadek z minulých let a nedořešená komplikovaná byrokracie je stále cítit. Máme-li se posunout směrem k  úspěšným, bohatým státům, musíme tenhle stav změnit.

V tom tlaku, jaký na rychlost staveb vyvíjíme, ale i tak oceňuji schopnosti architektů a projektantů, vložit do staveb elegantní prvky, které stavby nezpomalí, a přitom povznesou nad rámec průměrnosti. Oceňuji myšlenku, která kombinuje chytré dopravní řešení a přitom je půvabná. Byť třeba jednoduše, nenápadně.

Krásné dopravní stavby netvoří dominantní většinu oceňované architektury. Jen málokdy ohrozí projekty, na jejichž přípravu je čas promýšlet detaily. I ony však dokážou překvapit nejen tím, jak se stejné věci dají udělat různě.

Přeji Vám inspirativní prohlídku výstavy soudobých dopravních staveb, které se mnoha lidem líbí.

Ing. Dan Ťok

ministr dopravy

 

 

 

Ministerstvo dopravy ČR / Ministry of Transport of the Czech Republic

Nábřeží Ludvíka Svobody 1222/12

110 00 Praha 1 – Nové Město

Česká republika / Czech Republic

www.mdcr.cz

Zdroj: redakce AW, Organické město 2016