Břehy řeky Opavy v Krnově spojí tři nové lávky a jeden můstek

Krnov – Břehy řeky Opavy v Krnově spojí tři nové lávky a jeden můstek. Určené budou především pro cyklisty a pěší. Jejich výstavba je součástí projektu Řeka ve městě, jehož cílem je zatraktivnění asi tříkilometrového úseku řeky v centru města. ČTK to dnes řekla mluvčí města Dita Círová.

„Podobu lávek, které by měly překlenout řeku Opavu u kina Mír a pak také v blízkosti Tyršovy ulice, už známe. Navrhli je společně architekti ze studií WMA architects a Mika Svoboda architekti. Urbanisticko-architektonická studie zahrnuje také návrh lávky přes obnovený mlýnský náhon a můstku v blízkosti ulice Na Ostrově,“ uvedla mluvčí.

Inspirací pro lávky, které spojí břehy řeky u kulturního střediska a u obytné zástavby v Tyršově ulici, byla architektům podle mluvčí řeka a historický kontext města a dané čtvrti, kde řeka vytváří meandry. Lávky připomínají dvě stuhy hozené přes řeku. Jsou navrženy z pohledového bílého betonu, doplňuje je nerezové zábradlí s tyčovou výplní, v madle bude instalované noční nasvícení.

Studie počítá také s odhalením mlýnského náhonu v Tyršově ulici, který je v současné době zatrubněný. Náhon pak překlene lávka z bílého betonu s tyčovým zábradlím, která bude mít charakter jednoduché desky položené na betonové kostky základu. „Poslední lávka je navržena v blízkosti železničního mostu u ulice Na Ostrově, kde překonává mlýnský náhon u zahrádkářské kolonie. Konstrukce můstku je tvořena příhradovou konstrukcí z topolového a modřínového dřeva,“ vysvětlila Círová.

Lávky jsou jedním z prvků projektu Řeka ve městě, který má využít společenský a rekreační potenciál řeky a začlenit ji do struktury a organismu města. Podle dohody s Povodím Odry se řada prvků navržená v uvedeném projektu stane součástí úprav řeky Opavy v Krnově v souvislosti s realizací protipovodňových opatření, které vedle výstavby přehrady Nové Heřminovy zahrnují i protipovodňovou ochranu říčními hrázemi v úseku Krnov-město.

Podle Círové má město momentálně jen hrubé odhady nákladů, bližší specifikaci by měla přinést projektová dokumentace. „Přesto je zřejmé, že půjde o investiční akci v rozsahu stovek milionů korun, přičemž větší část bude financovat Povodí Odry, menší část město Krnov,“ řekl už dříve starosta Tomáš Hradil (Krnovští Patrioti).