Festival Architecture Week 2015

Pražský hrad ožívá devátým ročníkem mezinárodního festivalu architektury a urbanismu

(Praha, 18. srpna 2015) – Milovníci architektonických skvostů mají od včerejška dne jedinečnou příležitost seznámit se s unikátním souborem toho nejzajímavějšího, co charakterizuje všechny kraje napříč Českou republikou v oblasti architektury, kultury a umění. V Jiřském klášteře na Pražském hradě začal festival Architecture Week Praha se svou ústřední výstavou Památky mého kraje. Výstava se koná u příležitosti patnáctého výročí od založení krajů coby územních celků.

Jiřský klášter je otevřen každý den od pondělí do neděle od 10.00 do 18.00 hodin a festival potrvá až do 18. října. Hlavním kurátorem výstavy je Akad. Ing. arch. Miroslav Řepa. Nad festivalem převzali záštitu prezident ČR Miloš Zeman, předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek, WHC UNESCO, MMR ČR, MK ČR, MŠMT, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, NPÚ, NTM, Česká komise pro UNESCO a JUDr. Martin Netolický, Ph.D., hejtman Pardubického kraje.

 „Výstavu Památky mého kraje, která je vzhledem k množství zúčastněných subjektů naprosto neopakovatelná, jsme připravili ve spolupráci s kraji, s jednotlivými pracovišti Národního památkového ústavu a řadou muzeí a galerií z  České republiky. Každému kraji je věnovaná samostatná expozice, která zahrnuje modely historických budov, zajímavé artefakty, jedno výtvarné dílo vztahující se ke konkrétnímu kraji, mozaiku dobových fotografií historických památek a mozaiku současných fotografií architektonických objektů, krajských kulturních akcí a zajímavých měst z pohledu cestovního ruchu,“ popisuje koncept výstavy Ing. Petr Ivanov, ředitel festivalu. „Celkem bylo jen pro tuto výstavu zapůjčeno přes 120 různých exponátů a kolem 600 fotografií.“