Venezuela: Architektonický styl Vivas

Velvyslanectví Bolívarovské republiky Venezuela si považuje za čest a výsadu, že se může opět zúčastnit 8. ročníku festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha 2014, události, která se pro svou vysokou úroveň těší uznání a vážnosti po celém světě.

Jejím tématem jsou „architektonické ikony, architektonické dědictví“, a je nám ctí, že naši zemi reprezentuje nadaný architekt José Fructuoso Vivas, nazývaný populárně Fruto Vivas, který se narodil roku 1928 ve státě Táchira na západě Venezuely. Jméno Fruto Vivase je nezastupitelným pojmem pro venezuelskou architekturu posledních 60 let. Ale Vivas není jen prominentní technickou, architektonickou a tvůrčí osobností, vedle svého uměleckého talentu vystupoval vždy jako inovátor, avantgardista a průkopník v použití nových materiálů při konstrukci experimentálních modelů, vždy orientovaný na lepší využití zdrojů v souladu s přírodou, což se dnes odborně nazývá „architektura mas“ nebo „populární architektura“.

Architekt Vivas vždy žil velmi angažovaně jako politický aktivista a architekt, neboť veškerou svou energii dával do služeb těch, kteří to nejvíc potřebují. Jeho obrovské nadání, výzkumná práce a analýzy byly orientovány na životní prostředí a zlepšení fyzického prostoru pro člověka, jeho bydlení a prostředí pro důstojný život. Jeho díla si od 50. let do dneška váží a těší se z něj všichni Venezuelané, obyvatelé země, která je šťastná, že jej může považovat za svého slavného syna.

Fruto Vivas je právem považován za angažovaného architekta, neboť se svým optimistickým, harmonickým a nadějným myšlením vždy zasazoval jako morální a duchovní autorita obětavě a rozhodně o veřejné blaho a sociální smír pro všechny Venezuelany. Ale Vivas je rovněž představitelem návaznosti na architekturu minulé doby, neboť byl studentem Carlose Raúla Villanuevy, tvůrce univerzitního města v Caracasu (prohlášeného za světové dědictví UNESCO), které vzniklo v letech 1943–1956 a představuje spojnici s legendárními průkopníky architektonického modernismu ve Venezuele z počátků 20. století: Alejandrem Chataingem, Carlosem Guinandem Sandozem, Ciprianem Domínguezem, Tomásem José Sanabriem a dalšími.

Zatímco pro Evropu jsou za ikony moderní evropské architektury považováni Adolf Loos, Josef Hoffmann, Otto Wagner, Walter Gropius, Mies van der Rohe, Le Corbusier a Marcel Breuer, pro Latinskou Ameriku jsou to Oscar Niemeyer (dávný a upřímný Vivasův přítel), Carlos Raúl Villanueva a samotný Fruto Vivas, skuteční géniové, kteří dali svůj talent a úsilí do služeb spoluobčanů.

Doufáme, že veřejnost přijme s potěšením tuto prezentaci modelů a videoprojekcí představujících plodnou a rozmanitou práci architekta Fruto Vivase a rovněž si se zájmem vyslechne jeho slova, která pronese na konferenci uspořádané u příležitosti této oslavy architektury a urbanismu.

 

Víctor Julián Hernández León

velvyslanec

     

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Velvyslanectví Bolívarovské republiky Venezuela v České republice

Sněmovní 9, Praha 1

Česká republika

www.embajada-venezuela.cz

 

Zdroj: redakce AW 2014