Koncepce Pocta české památkové péči

Pocta české památkové péči

Po loňských velkorysých a velmi úspěšných oslavách věnovaných 100 letům Československé architektury a stavitelství pořádaných Kanceláří prezidenta republiky, Správou Pražského hradu a mezinárodním festivalem Architecture Week Praha se rozhodli navázat neméně náročným, ale stejně tak kulturně významným tématem. Tím je pro rok 2019 téma památkové péče. Je věnováno lidem a organizacím, kteří svůj profesní život a činnost spojili s nesmírně náročným úkolem ochrany našich památek.

V roce, kdy proběhnou oslavy třicátého výročí, které odstartovalo demokratický vývoj v naší zemi, chtějí organizátoři poukázat na obrovský kus práce, jenž v oblasti obnovy našeho mimořádného architektonického kulturního za poslední tři desetiletí proběhl. Přirozeným spoluorganizátorem a garantem této snahy se stala instituce u nás nejpovolanější – Národní památkový ústav. Autority této instituce budou odborně dohlížet nad jednotlivými přihlášenými stavbami z jednotlivých krajů a měst. Jejich úkolem bude také nominovat vybrané stavby a osobnosti na prestižní ceny udělované v rámci gala večera.

Slavnostní večer „Pocta české památkové péči“ se uskuteční dne 3. 10. 2019 ve Španělském sále na Pražském hradě jako součást oslav 30. výročí Sametové revoluce.

Za účasti našich předních osobností společenského a kulturního života budou nominantům předány prestižní Ceny Opera Historica 2019. Navrženým jednotlivcům pak bude udělena významná Cena Jože Plečnika 2019 za celoživotní dílo v oblasti památkové péče.

 

 

Redakce AW 2019