Španělský sál 2019 – Pocta české památkové péči

Španělský sál 2019 – Pocta české památkové péči

           

            Po loňských velkorysých a velmi úspěšných oslavách věnovaných 100 letům Československé architektury a stavitelství, se Správa Pražského hradu a Společnost Czech Architecture Week Praha rozhodli navázat neméně náročným, ale stejně tak kulturně významným tématem. Tím je pro rok 2019 téma památkové péče. Je věnováno lidem a organizacím, kteří svůj profesní život a činnost spojili s nesmírně náročným úkolem ochrany našich památek.

V roce, kdy proběhnou oslavy třicátého výročí, které odstartovalo demokratický vývoj v naší zemi, chtějí organizátoři poukázat na obrovský kus práce, jenž v oblasti obnovy našeho mimořádného architektonického kulturního za poslední tři desetiletí proběhl. Přirozeným spoluorganizátorem a garantem této snahy se stala instituce u nás nejpovolanější – Národní památkový ústav. Autority této instituce budou odborně dohlížet nad jednotlivými přihlášenými stavbami z jednotlivých krajů a měst. Jejich úkolem bude také nominovat vybrané stavby a osobnosti na prestižní ceny udělované v rámci gala večera.

Slavnostní večer „Pocta české památkové péči“ se uskuteční dne 3. 10. 2019 ve Španělském sále na Pražském hradě jako součást oslav 30. výročí Sametové revoluce a 14 ročníku festivalu Architektury a urbanismu.

Za účasti našich předních osobností společenského a kulturního života budou nominantům předány prestižní Ceny Opera Historica. Navrženým jednotlivcům pak bude udělena významná Cena Jože Plečnika za celoživotní dílo v oblasti památkové péče.

 

 

Redakce AW 2019