Rozloučení s Mirkem Řepou

Loučíme se s panem architektem Miroslavem Řepou s váženou osobnosti východočeského regionu i české architektury druhé poloviny 20. století.

Bude odpočívat obklopen svými blízkými na hřbitově jehož podobu ovlivnil jeho tatínek. Po něm také převzal plečnikovskou štafetu tradice našeho oboru. Celý život, ač jeho většinu strávil v obtížných dobách si nenechal vzít optimismus a potěšení z vlastní tvůrci činnosti kterou se zapsal do historie naší architektury.

Ještě s tatínkem se podílel na vítězném soutěžním návrhu na divadlo ve Zlíně. Úspěšný byl i v soutěži na kulturní dům v Žilině a svou tvorbu korunoval československým pavilonem pro Expo v Montrealu 1967 kterým si vydobyl i mezinárodní respekt.

Znovu ožil po Sametové revoluci, kdy se projevil i jako vynikající kulturní manager, když zásadním způsobem přispěl k velkolepé Plečnikově výstavě na Pražském hradě a o několik let později i k výstavě tisíciletí české architektury. Při tom všem kolem sebe šířil svou dvě generace dlouhou paměť a svými vzpomínkami přispíval k doplnění mozaiky architektonické historie.

Jsme mu vděční za jeho přátelství děkujeme mu za jeho plodný a dlouhý život.

 

Budeme na něj vždy vděčně vzpomínat….

Vladimír Šlapeta