Rozhovor s Omarem Koleilatem

Můžete nám představit vaši společnost a bilancovat její vývoj?

Crestyl je rodinná firma s kořeny v České republice, která byla založena před více jak dvaceti lety. Od té doby jsme hodně vyrostli – dnes jsme jednou z největších developerských společností, která stojí za řadou jedinečných projektů.

Aktuálně se aktivně věnujeme rozvoji více než patnácti lokalit po celé České republice s celkovou investiční hodnotou přesahující 1,2 miliardy EUR. Naším specifikem je zaměření na tři různé segmenty – byty, kanceláře a obchodní centra. Rádi lidem přinášíme nové a současně příjemné možnosti pro život. Zakládáme si na heslu kvalita – design – pohodlí v každém kroku a úhlu naší práce.

 

S jakým krédem jste začínali? Změnil se (vyvíjel se) nějak váš přístup k developerské činnosti, vybírání lokalit, architektů apod.?

Úplně na začátku jsme se věnovali budování obchodů v regionálních městech. Postupně jsme přidali i další segmenty, začali se zaměřovat na střední a vyšší segment zákazníků a přesunuli se tak do prémiových lokalit umístěných zejména v centrech měst. Přišli jsme s něčím, čemu říkáme standard Crestyl, který se odráží v celém projektu, od architektonického uspořádání až po kvalitu použitých materiálů a design. Začíná to třeba tím, že na balkon se musí pohodlně vejít jídelní stůl a čtyři židle, jinak to podle nás balkon není. Chceme, aby věci sloužili svému účelu a obyvatelé je mohli naplno využívat. Uspořádání bytu zase musí být takové, aby byl co nejlépe oddělen privátní prostor s ložnicemi a koupelnami od místností, kam chodí hosté. A to celé musíme správně předat a vysvětlit už architektovi, kterého na konkrétní projekt vybíráme, aby se náš Crestyl standard projevil skutečně ve všem. Protože jedině spojením dobrého zadání s kreativitou architektů může vzniknout výjimečný projekt.

Proč jste se rozhodli zúčastnit letošního ročníku výstavy Architecture week  – čím vás oslovilo téma 100 let české architektury?

To, jak města a budovy vypadají, má zásadní dopad na to, jak lidé vnímají svět kolem sebe. Proto je kvalitní architektura důležitá. Jsem přesvědčen, že v České republice bychom našli více příkladů dobré architektury, než té špatné. Mnohdy lidé ani nepočkají, zda se stavba povede, a už v začátcích při jejím zvažování ji jen kritizují. Já jako architekt kladu velký důraz na kvalitní design od celkového vzhledu budovy až po každý často na první pohled nevýznamný detail. Chceme, aby architektura našich domů byla přitažlivá, nápaditá, nekonvenční, ale ne za každou cenu extravagantní a přitom samoúčelná, jen na vnější efekt. A kdy jindy se spojit s výstavou Architecture week, než při tak významném výročí.

Věnujete se bytové výstavbě. V meziválečném období u nás došlo k velkému boomu – byla postavena řada nových obytných čtvrtí, městských částí i měst, například Dejvice, Strašnice, Hradec Králové , Zlín.  Šlo vlastně o developerskou činnost. Jak obytnou výstavbu té doby hodnotíte z dnešního pohledu? Lze se z ní nějak inspirovat?

Obrovská výhoda všech těchto nových čtvrtí postavených ve meziválečném období spočívá v perfektně připraveném urbanismu a to je právě to, čím je třeba se neustále inspirovat. Infrastruktura na určité dobré úrovni je klíčem úspěchu. Někde to nelze ovlivnit, jinde ano, a to v případě, kdy se řeší daná lokalita jako celek. My například budujeme v rámci projektu Zámecké zahrady i nové centrum a okolí obce Vysoký Újezd nedaleko Prahy, kde se projekt nachází. Vysoký Újezd tak není lokalitou, kde by třeba jiný developer vybudoval jen větší zástavbu rodinných domů bez jakéhokoliv zázemí, maximálně s komunikacemi, veřejným osvětlením, dětských hřištěm a podobně. Nebo v horším případě dokonce prodal zasíťované pozemky, kde si každý postaví, co chce, a ostatní ponechá na obci. My jsme zde sehnali skvělého partnera, který vybudoval aktuálně nejlepší 18jamkové golfové hřiště Albatross Golf Resort, našli dalšího partnera pro přestavbu původního zámku a parku na hotel a wellness centrum a sami jsme již začali s výstavbou bytů a prostor pro obchody včetně supermarketu. V zájmu zachování architektonického rázu krajiny si zde mohou klienti vybírat typové domy z dílny předních architektů nebo stavět své domy, ale s pevně danými regulativy. Jednotný ráz mají i klidové zelené zóny. Právě důraz na urbanismus jako celek je skutečně klíčový.

Jak si představujete obytnou čtvrť 21.století?

Zvenku jako moderní bydlení s perfektně domyšleným okolím, parky, místy pro relaxaci i sportovišti pro aktivní trávení volného času, vše navzájem provázané i s dalším okolím. Uvnitř nejen s promyšlenými dispozicemi, ale s důrazem opravdu na každý detail, ať se jedná o byty, obchodní centra nebo kanceláře. V rámci standardu Crestyl řešíme například kam se posadit, jakou barvu má mít vypínač, kde na toaletách pověsit ručník nebo jakou zvolit kliku u dveří. A samozřejmostí jsou i inteligentní systémy pro ovládání domácnosti, které představují další prvek v pohodlí obyvatel. Vše musí být doplněné i o ekologické aspekty – nabíječky pro elektromobily, parkoviště pro kola. Když nad tím uvažuji, tak důležité je neklást důraz jen na samotné bydlení, ale i na celkovou náplň toho, co daná lokalita obyvatelům přináší, aby v ní skutečně chtěli žít. Třeba v DOCK budujeme kromě jiného i běžeckou dráhu nebo plovoucí restauraci na vodě, funguje zde i půjčovna šlapadel, paddleboardů a člunů.

Sledujete, jak fungují projekty, které jste realizovali dříve? Jste na některý zvláště pyšní?

Samozřejmě sledujeme, protože přeci jen je to náš odkaz, kde jsme i v případě, že se byty či budova už dávno celé prodaly, nechali kus sebe. Jsme rádi, že se třeba u projektů, od kterých nás všichni odrazovali, že nemají šanci na úspěch, podařilo s odstupem času dokázat, že fungují dobře. Samozřejmě byly i projekty, kde výsledek nesplnil naše očekávání, ale naštěstí jich bylo zanedbatelně. Těžko tak jmenovat konkrétní příklad úspěchu, přeci jen je toho – naštěstí – opravdu hodně. Ale pokud mám vybrat ty nejzajímavější – obchodním centrem v Mostě se nám podařilo vrátit těžiště města na hlavní náměstí, kterému předtím dominovalo parkoviště. DOCK zase pomohl přeměnit dříve špatně vnímanou Libeň na luxusní adresu. A Rezidence Podbaba v Praze 6 udělala tuto lokalitu dostupnou nejen pro bohaté.

Čím byl pro vás zajímavý projekt Savarin?  (Co považujete za největší výzvu?)

Savarin představuje nejvýznamnější novodobou revitalizaci v historickém centru Prahy, která oživí samotné srdce metropole. Unikátní projekt Savarin zahrnuje rekonstrukci a přestavby sedmi budov propojujících Václavské náměstí a ulice Na Příkopě, Jindřišská a Panská. Na velké části těchto pozemků byly tiskárny, takže se jedná o příklad revitalizace průmyslových ploch, i když by je v tomto místě málokdo hledal. Naším cílem je zde zachování a rekonstrukce všech nyní zanedbaných cenných chráněných historických budov v samém centru města a jejich maximální zpřístupnění. Chceme vnést do vnitrobloků život obnovou zahrady a vytvořením náměstíčka, zachováním dvorů i vytvořením nových pasáží. Na projektu intenzivně pracujeme a věřím, že nejen Pražané brzy získají nového srdce metropole. Chtěli bychom totiž vrátit hlavní těžiště centra Prahy na roh Václavského náměstí a ulice Na Příkopě, protože po otevření Palladia se posunulo víc k náměstí Republiky, na což Václavské náměstí urbanisticky velmi doplatilo. Domnívám se, že s projektem Savarin se Václavské náměstí skutečně zvedne a naplno využije svého potenciálu, který v tuto chvíli zdaleka nenaplňuje.

Dalším vaším zajímavým projektem je obytný soubor DOCK. Je velmi atraktivní díky své poloze u řeky, ale to jistě není vše. Čím je ještě toto bydlení výjimečné?

Základní esencí tohoto místa je skutečně poklidná atmosféra života u vody, přitom na dosah samotného centra Prahy. DOCK vyrůstá na místě bývalých libeňských doků kolem dvou slepých ramen Vltavy, která jsme vyčistili, aby zde nájemci kanceláří i obyvatelé rezidenční části měli co nejpříjemnější práci a bydlení. Koncept spojení administrativní a rezidenční čtvrti znamená, že místo je stále živé a místní zaměstnanci i obyvatelé zde naleznou vše, co potřebují. Vznikají zde kavárny a restaurace, jedna bude i přímo na vodě. Součástí areálu budou kromě parků třeba i sportoviště. Nedaleko je cyklostezka, my jsme však zjistili, že to klientům nestačí a tak budujeme vlastní běžeckou dráhu pro oblíbený jogging.

Na čem dalším nyní pracujete a co považujete za největší přednost tohoto projektu??

Kromě již zmíněných projektů jsme na začátku léta dokončili rezidenční park Šárecký dvůr v Praze 6, který vznikl v prostorách historického dvora s působivou bránou. Pečlivě zrekonstruovanou barokní budovu doplnily nové viladomy rozmístěné v zahradě s parkovou úpravou. Koncepce projektu je dílem renomovaného studia Bogle Architects. Budujeme i projekt moderního kosmopolitního bydlení Neugraf umístěný v lukrativní pražské čtvrti Smíchov. Sousedství parku zajistí budoucím obyvatelům dostatek klidu pro odpočinek, energii budou moci načerpat i ve vlastní zahradě nebo na relaxační střešní terase s výhledem na celou Prahu, kde bude společenská zóna s grily, cvičebními prvky nebo lavičkami a lehátky. Připravujeme také celkovou revitalizaci staré komerční budovy v centru Brna, budujeme nové byty v centru Berouna a pracujeme i na řadě další novinek. Naším cílem je vždy najít dobré lokality a vytvořit z nich skvělé adresy. To spojuje všechny naše aktivity.

 

Redakce AW 2018