V Číně vyroste rehabilitační centrum se střechou porostlou stromy

Italský architekt Stefano Boeri vyhrál mezinárodní soutěž o návrh největšího rehabilitačního centra v čínském Shenzhenu.

Náš projekt otevírá nový pohled na architekturu velkých rehabilitačních center. Za prvé proto, že vnímá pojem motorického a / nebo kognitivního postižení nikoli jako příklad křehkosti, kterou trpí menšina lidí, ale jako stav, který je pro nás všechny společný, i když pouze během jedné fáze našeho života. Za druhé, nabízí představu o úplné dostupnosti prostor a rehabilitačních služeb a zatřetí proto, že při uznání mimořádné terapeutické kvality zeleně a přírody nabízí úžasné množství přístupných zeleně a otevřených prostor určených všem různým stylům rehabilitace,“  komentuje projekt Boeri, který je zakladatelem společnosti SBA.

Ital se svým studiem navrhl design stavby jako desítky plochých kvádrů poskládaných na sebe. Budova nemalých rozměrů má mít oranžovou fasádu s jednotnými vertikálními okny. Různé výšky budovy vytváří prostor pro plochy zeleně fungující jako terasy. Růst by zde měly stromy, keře i běžná tráva. Pacienti mají mít na terasy přístup v rámci nového typu léčby.

Centrum bude mimo rehabilitační činnost sloužit i pro výtvarné a rekreační aktivity, školení a vzdělávání, a také zde naleznete malé muzeum.

 

Markéta Jiroušková, redakce AW