Studio Acht na výstavě Prague: Next

Jsme projekční ateliér s holandskými kořeny, hlavním sídlem v Praze a pobočkami po Evropě. Spojujeme holandskou střídmost a smysl pro urbanismus se středoevropským poetismem, citem pro krajinu a památky. Máme rádi výzvy v podobě konverze zanedbaných brownfieldů v nové pulzující městské čtvrti. Bereme jako naše poslání vdechovat nový život památkám; citlivým způsobem obnovujeme nejen jejich fasády, ale i náplň. Všechny naše projekty počítají se zubem času i s vývojem trhu a jsou navrhovány s ohledem na změny umožňující rozvoj. Baví nás architektura, která ve svém měřítku pokorně přistupuje k okolí, a přesto vyniká. Ceníme si nadčasovosti více než trendu.

Ateliér Studio acht působí v České republice pod vedením Václava Hlaváčka a navazuje jako již třetí generace na holandský ateliér založený v Rotterdamu v roce 1973.

Václav Hlaváček  vystudoval v roce 1987 stavební fakultu ČVUT v Praze – v ateliéru Vladimíra Dlaska absolvoval obor rekonstrukce budov. Pracoval ve Státním ústavu pro rekonstrukce památkových měst a objektů pod vedením architekta Pavla Kupky. Společně s Benem Hoekem, Ronaldem ver Maasem a Villemem Kaujitem přivedl v roce 1993 Studio acht do Prahy. Dnes má ateliér již jen pod jeho vedením více než 50 členů. V České republice jsou otevřené kanceláře v Praze, Brně a Olomouci. Další pobočky se nacházejí v Rotterdamu, Amsterdamu, Curacau (součást Nizozemských Antil), Bratislavě a Londýně.

Pro naše klienty zajišťujeme vypracování studií, projekční přípravu projektů, spolupráci při získání potřebných povolení, autorský a technický dozor i project management staveb.

 

Krátká charakteristika: Administrativní budovu Aspira si postavila na míru rostoucí česká společnost Livesport. Objekt je navržen jako dvě do sebe zaklesnutá „U“ se zastřešeným prostorným atriem a zelenou terasou. Předstupující rizalit severního křídla uvozuje uliční prostor ulice Bucharova a tento roh budovy je zamýšlen jako budoucí důležitý akcent podél plánované Radlické radiály. Vnitrní atrium zaujme konstrukčně neotřelým, zavěšeným světlíkem a výjimečnou akustikou, díky které se zde mohou konat (a konají) koncerty. V parteru je umístěna restaurace a další pronajímatelné obchodní plochy. Jako první administrativní budova v Praze obdržela Aspira vysoké certifikace environmentální nenáročnosti LEED Gold a BREEAM Excellent. Díky dieselovému agregátu na střeše je také zcela technologicky soběstačná.

 

Na výstavě Prague: Next prezentovala společnost Studio Acht svůj projekt Aspira.

Markéta Jiroušková, redaktorka AW