Slovinsko: Slovinská architektura na Architecture Week Praha 2014

Velvyslankyně Republiky Slovinsko Smiljana Knez

Vítám rozhodnutí, že letošní mezinárodní festival architektury a urbanismu Architecture Week Praha bude zasvěcen jednak kulturnímu dědictví, jednak současné architektuře. Představí ikony architektury i současné tvůrce, čímž dá vzniknout zajímavému dialogu mezi minulostí a současností.

V sekci věnované ikonám architektury budou mít návštěvníci opětovnou možnost spatřit některé detaily díla Slovince Jože Plečnika, jednoho z nejlepších architektů přelomu 19. a 20. století. Představení jeho práce bude organizováno Pražským hradem (Plečnik bylo roku 1920 jmenován hradním architektem).

Současnou slovinskou architekturu zastoupí architektonický ateliér Bevk-Perović, který patří k nejúspěšnějším ve Slovinsku i v Evropě. Architekti Bevk-Perović jsou držiteli mnoha důležitých mezinárodních ocenění, mezi nimiž lze jmenovat Cenu Evropské unie za současnou architekturu, Red Dot Design Award a Mies van der Rohe Award. Jejich podpis nese řada důležitých budov, obytných i veřejných. Zmiňme jen pár z nich: rezidence velvyslance Nizozemského království v Lublani, KEVS Kulturní centrum evropských vesmírných technologií ve Vitanji (ve spolupráci s dalšími architekty), Kongresové centrum Brdo (zbudované pro potřeby slovinského předsednictví Evropské unie) a nové matematické oddělení Univerzity v Lublani. K jejich dílu patří rovněž nové Islámské náboženské a kulturní centrum (které se brzy začne stavět) a Národní a univerzitní knihovna II., jejíž maketa je představena na letošním Mezinárodním festivalu architektury a urbanismu.  Architekti Bevk-Perović nejsou české veřejnosti zcela neznámí. Před dvěma roky se představili v Galerii Jaroslava Fragnera, nyní pracují na přípravě urbanistické studie pro část Prahy.

Architektura určuje kvalitu našeho života. Bohužel je stále příliš často zanedbávána a podceňována. Neměla by být oddělena od územního plánování a krajinářské architektury. Toto si velmi dobře uvědomoval velikán Plečnik, který obnovil Pražský hrad do smysluplného celku, citlivě zasazeného do okolní krajiny. O podobný přístup, tedy o vyjádření harmonie s prostředím, nyní usilují architekti  Bevk-Perović.

Smiljana Knez

Velvyslankyně

 

Velvyslanectví Republiky Slovinsko Praha

Pod Hradbami 15, Praha 6

Česká republika

www.praga.veleposlanistvo.si

 

Zdroj: redakce AW 2014