Showroom Franze Kralera / Studio Marastoni Architetti e Ingegneri Associati

Budova dotváří oblast věnovanou luxusním nákupům ve městě Toblach v jižním Tyrolsku. Projekt vznikl s cílem rozšířit výstavní prostor stavby a zároveň propojit původní budovu s okolím.

 

V roce 2009 proběhla první část projektu kompletní rekonstrukce historické budovy na základě staršího projektu z počátku 19. století. Přístup k projektu má proto výrazný odklon od historičnosti projektu.

Samozřejmostí jsou materiály a typologie stavby charakterizovaná velkými okny dokreslující snahu o to, sjednotit budovu s okolím. Expanze realizována v létě 2016je pak přirozeným důsledkem tohoto evolučního procesu.

Řada příslušenství a malé prostory budovy byly zbourány a na jejich místě vznikl prostor pro částečně utajenou budovu, jejímž cílem je, aby návštěvník poznával pomalu, aniž by tušil velkolepost, ale pomalu se jí objevoval až do úplného pochopení poselství.

Je to země, matka tohoto místa, a z ní vycházejí drahokamy a hledí na úžasné vyhlídky. Ale abyste pochopili tyto aspekty, musíte vstoupit do břicha, zjistit, jak dobré to může být, a nikdy se nezastavovat u prvního roztržitého pohledu. A pak velká zeď z 24karátového zlatého listu symbolizuje význam toho, co je pod budovou, a velké oko dolomitů vám dává příležitost lépe se soustředit na to, co nepozorně sledujeme každý den.

I v této druhé kapitole je samozřejmě ekologická udržitelnost intervencí absolutním protagonistou, podrážděným konceptem domácího klimatu ke snížení spotřeby a rozptýlení na maximum. Přenesení na tuto část komerční architektury se několik let provádí v obytných prostorách. Péče o detail zdůrazňuje jednoduchost pokynů a genezi několika málo materiálů, které byly pro tento zásah přijaty, což objasňuje prostory a funkce. Nová struktura je jakýmsi darem, který Kralerova rodina vytvořila pro své místo původu smícháním podniků s prostorem dostupným pro akce a akce, které kdokoliv vytvořil, aby smíchal veřejnost se soukromým přínosem pro bydlení na místní úrovni.

Zdroj: redakce AW