Shiro House od Takeru Shoji Architects

Tato lokalita se nachází v husté rezidenční čtvrti Narayama v městě Akita, naproti velkému množství třešní lemujících břeh řeky Taihei. Dům je určen pro pár a jejich dítě na malém pozemku 92,5 m2.

 

 

Co se od návrhu vyžadovalo: Dům se schopností otevřít se do svého okolí, navzdory silnému sněžení v oblasti Akita, a vychutnat si výhled na třešňové květy lemující řeku Taihei z pohodlí domu.

 

 

Vzhledem k tomu, že se areál nachází v silně obydlené čtvrti, na úzké silnici před ním je častý hustý provoz. Konvenční konstrukční přístup by se zdál být omezující vůči tomuto okolí, a proto dvě stěny směřující k silnici jsou nakloněny dovnitř pod úhlem 7 stupňů. Kromě toho bylo navrženo obrovské trojúhelníkové okno odříznutím rohu těchto diagonálních stěn. Toto okno je místem kontaktu mezi obyvateli a městem, které slouží k prosvětlení domu. Kombinace těchto faktorů vytváří harmonii s panoramatem města.

 

 

V prvním patře jsou kompaktně uspořádány hlavní ložnice, místnost v japonském stylu a sociální zařízení, zatímco ve druhém patře se nachází jednoduchá konfigurace půdní vestavby. Tyto prostory poskytují další vyhlídkové body z trojúhelníkového okna, aby se daly pozorovat třešně a sledovat pohyb města. Vstupní dveře se otevírají do prostoru s trojúhelníkovým oknem jako jeho pozadí. Tento vyrovnávací prostor spojuje obě patra a působí jako tradiční japonská veranda. Trojúhelníkové okno ohraničuje výrazné vyklápěcí schodiště a nabízí pohled na interiér a projíždějící auta.

 

 

Obyvatelé se při svém každodenním pohybu také dívají zevnitř domu do města, kde mohou vidět odliv a tok životů třešňových květů a rostlin. Pohyb nahoru a dolů po schodišti dává obyvatelům šanci kochat se ročním období a učinit život barevnějším. V místě, kde je tradicí navrhovat budovy s malými otvory a užívat si přírodu s odstupem, se tato budova vymyká. Dům s malým otevřeným prostorem plně využívá svých možností a propojuje se s krajinou a panoramatem města; Shiro dům je vytvořen tak, aby byl kompaktní, ale otevřený a vzdušný, kde obyvatelé cítí změny ročního období.