Rozhovor s Petrem Novague ze Sapeli

SAPELI a NOVAGUE společně vytvořili sériový produkt, který je připraven změnit prostor, ve kterém žijete, odstranit z něj bariéry a udělat jej příjemnějším.


Jaká byla vaše reakce, když přišla nabídka od SAPELI?
Musím říct, že mi to udělalo radost. Zároveň ještě víc než kdy jindy jsem si ale klad otázku, jestli jde ještě vůbec něco vymyslet. Víte, celou svoji kariéru tvořím design, což znamená navrhovat produkty, které se vyrábějí sériově a na autora je kladena velká zodpovědnost související s komerčním úspěchem. A když přijde značka takové velikosti má i velká očekávání. Byla to výzva.

Bylo těžké se oprostit od zažité představy o dveřích, od klišé a zvyků?
Vždy je velmi těžké hledat nové cesty. V designu je klíčové, aby se výsledný výrobek odlišoval, aby přinášel lepší uživatelskou zkušenost a pokud možno byl esteticky dál než vše, co doposud vzniklo. Výsledek, kterého jsme dosáhli je přesně takový.

V jakém momentu jste se osvobodili od klíčového prvku, tedy kliky?
Od samého počátku jsem si pohrával s logikou a filozofií. Kriticky jsem si kladl otázky, co všechno dělá skutečně dveře dveřmi, zda jsou dveře bariéra mezi dvěma místnostmi. Jestli je nutné, aby měly kliku, jestli pohyb, kterým se otevírají, je vlastně přirozený … Abychom se pohnuli vpřed, museli jsme zkrátka zpochybnit všechno, co bylo doposud normální a zažité. Klíčovým okamžikem se stal bod, kdy jsem si uvědomil, že dveře jsou ve všech svých dnešních podobách a desénech povrchů pořád jen deskou. A to jsem chtěl změnit.

Výsledkem je tedy nový dveřní systém MUTEO. Jak byste ho stručně představil?
MUTEO je nakonec velmi jednoduše působící výrobek. Jsou to dveře, do kterých se stačí opřít a oni se samy otevřou. Cílem byla přirozenost pohybu, stačí tlačit nebo táhnout. Můžeme říct, že systém tvoří dvě části, speciální dveřní profil MUTEO Z a mechanismus MUTEO HF (handle free), který nevyužívá žádnou elektroniku ani čidla.

Proč by lidé měli zvolit právě MUTEO?
MUTEO přináší neskutečnou svobodu a prostor pro kreativitu. Je jen na vás a vaší fantazii, jaký bude výsledný efekt. Zda necháte MUTEO zcela splynout se stěnou, nebo se naopak stane výrazným prvkem vaší domácnosti, který bude kontrastovat se svým okolím.

 

Redakce AW 2019, zdroj : www.sapeli.cz