Radnice Eysturkommuna/Henning Larsen

Budova se nachází v úchvatné faerské krajině – 750 m2 zelené střechy radnice Eysturkommuna jsou zároveň mostem přes řeku v obci Norðragøta a spojují do jednoho to, co před tím bývaly dvě oddělené obce.

Radostně rozléhající se do bujné krajiny, zdánlivě plovoucí mezi řekou a přikrývkou zelené trávy na střeše, designovana faerským partnerem Henning Larsenem a Osbjørnem Jacobsem, který je také architektem oceňovaného koncertního sálu Harpa v Reykjavíku, radnice tvoří nové pracoviště pro městskou radu a administrativní pracovníky malého Eysturkommuna. Radnice v Eysturkommuna vzdává hold dramatické severské krajině a tradičnímu způsobu stavby, ale zároveň definuje novou cestu pro současnou faerskou architekturu: “ Mnoho současných příspěvků do faerské architektury přímo kopíruje prvky z tradičních budov. Považuji za mnohem zajímavější nahlédnout do základních myšlenek tradičních budov, “říká Ósbjørn Jacobsen, partner společnosti Henning Larsen.

Rozlišuje, kde končí kraj a začíná stavba. O primární koncepční myšlence stojící za návrhem radnice, hovoří představa této pomíjivé linie mezi krajinou a budovou. “Věřím, že by to mohl být jeden ze způsobů, jak přistoupit k moderní faerské architektuře, “pokračuje Jacobsen.

V sále Městské rady jasně vnímáte blízkost k přírodě a řece, která je viditelná kruhovým, zrcadlově vyloženým otvorem v podlaze. Radnice Eysturkommuna na sebe bere důležitý úkol vytvořit prostor, který oživí místní komunitu. Terasy a střecha jsou přístupné veřejnosti, lidé mohou přijít na pikniky a plavat v řece. Uvnitř budovy se konají koncerty, rozhovory a výstavy. Exteriérová zvuková a světelná instalace umělce Jense Ladekarla Thomsena, vycházející ze zvuků a struktur místní společnosti a přírody, zanechává tak v kolemjdoucích, že „dům mluví“ s okolím.

Dříve, než rybářský průmysl přišel s významnou továrnou, byla atraktivní místní pláž přirozeným, společenským místem pro zvláštní příležitosti. Podle plánu je radnice první z více budov, které obnovují veřejný život v centru Norðragøty. Eysturkommuna pokrývá pět různých osad s celkovým počtem 2000 obyvatel.

 

 

Zdroj: redakce AW