Přehled materiálů a povrchových úprav pro dveřní kování

Cesta ke kvalitnímu dveřnímu kování vždy vede přes kvalitní základový materiál, na který dokonale přilnou povrchové úpravy. Jaké materiály jsou pro výrobu klik nejvhodnější? A jaké barvy a povrchy moderní dveřní kování nabízí?

MATERIÁLY

Nejvhodnějším materiálem pro výrobu klik je staletími prověřená masivní mosaz, která vyniká jak svými estetickými kvalitami, tak i pevností a dlouhou životností. Neméně vhodná je z pohledu vlastností také nerezová ocel.

Masivní mosaz

  • nejvhodnější materiál pro výrobu dveřního kování
  • vyniká vysokou pevností a estetickými kvalitami
  • má vysoce antimikrobiální schopnosti, kdy velmi rychle a účinně likviduje veškeré bakterie a viry zachycené na svém povrchu, a to několikanásobně rychleji než materiály obsahující stříbro
  • lze ji opatřit jak povrchy aplikovanými galvanickým pokovením, tak i titanovými povrchy, nebo ponechat v surovém provedení a to i v leštěné podobě
  • povrchová úprava na klice z mosazi dlouho vydrží, aniž by přitom došlo k jejímu odření či jinému poškození
klika Rocksor z masivní mosazi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nerezová ocel

  • další vysoce kvalitní materiál pro dveřní kování
  • vyniká vysokou pevností i velmi dobrými mechanickými vlastnostmi
  • nerezové kliky jsou v M&T vyráběny z nerezové oceli pomocí technologie dutinkového lití, které pomáhá optimalizovat tvar a hmotnost kování
  • může být jak vyleštěná či broušená, tak i v provedení s galvanickým pokovením či některým z titanových povrchů
klika Industry Squelette z nerezové oceli

 

POVRCHOVÉ ÚPRAVY

M&T na své produkty nanáší skutečné tvrdé kovové vrstvy, nevyužívá nástřiků ani nátěrů v odstínu RAL. Pro dokonalé sladění celého dveřního kompletu lze jednotlivými povrchy vybavit nejen kliky, ale také zámky, střelky, panty, i další detaily. 

Galvanické povrchy

Galvanické povrchy se nanáší na kování technologií galvanického pokovení, která zaručuje dokonalé přilnutí k mosaznému či nerezovému materiálu kliky a vysokou odolnost vůči opotřebení a korozi. „Celý proces galvanizace se skládá ze tří částí, a to třífázovým odmaštěním, dekapováním, při kterém se odstraní zbytky alkalických látek po odmaštění, a poslední fází jsou funkční lázně, kdy se na kování nanáší stejnoměrným proudem příslušná povrchová úprava,“ přibližuje Roman Ulich, designér společnosti M&T, českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

M&T nabízí galvanické povrchy ve variantách matný nikl, matný nikl broušený, lesklý chrom a unikátní černý chrom natural, který je ručně zbroušený do 3D povrchu připomínajícího drásané dřevo. Tuto povrchovou úpravu nenabízí žádný jiný výrobce kování.

klika MINIMAL s unikátním 3D povrchem z černého chromu natural

 

Titanové povrchové úpravy

Současným hitem jsou matné titanové povrchy. „Titanová povrchová úprava se na kování nanáší fyzikálním naprašováním plazmovým výbojem, které zaručuje dokonalé přilnutí rovnoměrné tenké tvrdé vrstvy k podkladovému materiálu,“ vysvětluje Roman Ulich z M&T. Titanové povrchy se vyznačují mimořádnou tvrdostí, odolností vůči oděru a poškrábání, i barevnou a chemickou stálostí, kdy povrch ani po mnoha letech užívání nezmění svůj odstín.

M&T nabízí titanové povrchy v pěti barevných variantách, a to titan chrom mat, titan černý mat, titan braun mat,titan bronz mat a titan mosaz mat.

klika Industry Squelette s povrchem titan braun mat

 

Mosazné povrchy

Estetický potenciál mosazi, která používá pro výrobu kvalitního dveřního kování, je zcela nepopiratelný, neméně vhodná je proto i pro povrch kliky. Mosazný povrch dozrává s každým dotykem a s přibývajícími léty mění svůj odstín a získává patinu v závislosti na okolních podmínkách i frekvenci užívání.

M&T nabízí mosazný povrch ve třech variantách – mosaz natural s mechanicky upraveným povrchem mosazného výrobku, mosaz leštěná s lesklým povrchem, který postupně získává patinu, a mosaz antik, což je technologicky upravený, zrychleně zestařený povrch s efektem již několikaletého používání.

kliky MY s mosazným povrchem – leštěná mosaz a mosaz antik

 

Nerezové povrchy

Ponechat vzhled základového materiálu lze ale i u kování z nerezové oceli – povrch se pouze mechanicky upraví.

M&T nabízí nerezový povrch ve variantách nerez broušená s jemnou strukturou a nerez leštěná s vysoce lesklým povrchem.

klika ENTERO s povrchem z broušené nerezové oceli

 

Staré železo

Pro řadu kovaného kování s tradičním historickým vzhledem využívá M&T povrchovou úpravu staré železo. Jedná se o speciální proces výroby, který umožňuje stárnutí železa zcela přirozeným způsobem, a to bez použití barevných nátěrových hmot. Konečný vizuální a hmatový výsledek je ve všech směrech podobný opravdovému kusu starobylého kování.

kované kování se starým železem na povrchu

 

 

Více na www.kliky-mt.cz

Redakce ArchitectureWeek Kristýna Bezděková.