Přednáška – Restaurování architektury. Na příkladu obnovy průčelí zámku Českého Krumlov

Přednáška:
Termín: 3. 4. 2019, 17.00 hod.
Název: Restaurování architektury. Na příkladu obnovy průčelí zámku Českého Krumlova
Přednášející: prof. Ing. arch. Akad. arch. Václav Girsa
Anotace: Příběh obnovy významné památky. Přístup, který se dosud vztahoval výlučně na restaurování výtvarných malířských a sochařských děl, byl v Českém Krumlově poprvé použit na stavbě monumentálních rozměrů a světové proslulosti.
Přednáška přiblíží podrobnosti významné akce i pozoruhodná zjištění o stavebním vývoji hradu. Restaurátorská obnova proběhla v letech 2004–2007 a získala prestižní památkové ocenění European Union Prize for Cultural Heritage – Europa Nostra AWARD 2008.
Vstupné: 60 Kč
Místo: Studijní a dokumentační centrum Norbertov, Nad Hradním vodojemem 53/14, Praha 6
Rezervace: muzeumprahy.cz/restaurovani-architektury-na-prikladu-obnovy-pruceli-zamku-ceskeho-krumlova/

 

 

 

 

 

CENTRUM PAMÁTEK MODERNÍ ARCHITEKTURY MUZEA HL. M. PRAHY

PROGRAM DUBEN–ČERVEN 2019

 

Studijní a dokumentační centrum Norbertov

Nad Hradním vodojemem 53/13, Praha 6 – Střešovice, tel. 233 323 997

Výstava:

Otevřeno: út, čt, so, ne od 9 do 18 hod.

Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor (1926-1939)

  1. 11. 2018 – 29. 9. 2019

Výstava k 100. výročí vzniku Československa prezentuje vzájemné vztahy mezi dvěma osobnostmi ženské kultury 20. a 30. let 20. století, textilní výtvarnice Boženy Rothmayerové rozené Hornekové a dcery prezidenta republiky Alice Masarykové. Na základě dochované korespondence, archivních materiálů a rekonstrukce oděvů výstava sleduje různé oblasti činnosti Alice Masarykové, kterých se přímo nebo zprostředkovaně účastnila Božena Rothmayerová.

 

Přednášky

Rezervace míst pomocí rezervačního formuláře na www.muzeumprahy.cz

 

  1. 4. 2019, 17.00 hod. Restaurování architektury. Na příkladu obnovy průčelí zámku Českého Krumlova

Příběh památkové obnovy významné památky. Přednáška přiblíží podrobnosti významné akce i pozoruhodná zjištění o stavebním vývoji hradu. Akce proběhla v letech 2004–2007 a získala v roce 2008 prestižní památkové ocenění European Union Prize for Culrtural Heriitage – Europa Nostra AWARD 2008. Přednášející: prof. Ing. arch. Akad. arch. Václav Girsa

 

  1. 5. 2019, 17.00 hod. Architektura a urbanismus protektorátní Prahy

Praha jako hlavní město Protektorátu Čechy a Morava se stalo prvořadým cílem nacistických plánovačů. Bylo sídlem řady německých centrálních úřadů a organizací a městem s významnou německou komunitou. Přednáška seznámí posluchače s nejnovějšími poznatky o pražských aktivitách nacistických architektů a urbanistů spojených zejména s činností Plánovací komise pro hlavní město Prahu a okolí. Přednášející: PhDr. Miloš Hořejš

 

  1. 6. 2019, 17.00 hod. Dvakrát Barrandov. Od filmové továrny k panelovému sídlišti

Historie Barrandova je neodmyslitelně spjata s Václavem a Milošem Havlovými, kterým se zde podařilo vystavět výletní restauraci, plavecký bazén, vily pro moderní bydlení, a především rozsáhlé filmové ateliéry. Přednáška přiblíží historii postupného budování Barrandova od dob Československa přes období 80. let až po současnost. Přednášející: Ing. arch. Petr Krajči

 

Komentované vycházky okolím Müllerovy vily

Vycházky jsou zahájeny ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov.

Průvodkyně: Hedvika Čenková.

 

  1. 4. 2019, 17.00 hod. Od Müllerovy vily do zahradního města

Vycházka provede účastníky částí Ořechovky, kde osvětlí vývoj a historii oblasti a původ místního názvu. Podívá se k vilám Pavla Janáka pro Emila Fillu, Bohumila Kafku a Vincence Beneše. Nakonec účastníky vycházky čeká zahradní město, ve kterém museli jeho obyvatelé dodržovat určitá pravidla.

 

  1. 5. 2019, 17.00 hod. Od Müllerovy vily Střešovičkami k břevnovským usedlostem

Květnová vycházka se vydá jižním směrem. Projde okolo kostela sv. Norberta, přes usedlosti Kocourka, Vincentka, Petynka až ke Kajetánce. Účastníci si usedlosti připomenou historickými fotografiemi a plány a poznají historii i současnost usedlostí.

 

  1. 6. 2019, 17.00 hod. Od Müllerovy vily přes Dehnice k usedlosti Hadovka

Ořechovkou a následně podchodem pod Buštěhradskou dráhou se vycházka dostane až do Dehnic, původní vsi, kterou dnes známe jako Dejvice. Připomínkou původního osídlení je bývalý dvůr a kostel sv. Václava. Dejvice byly původně plné vinic, na jejichž místě vznikaly usedlosti a zámečky. To je případ Hadovky, kde vycházka skončí.

 

 

Redakce AW 2019, zdroj www.muzeumprahy.cz