Palau de les Arts Reina Sofía / Santiago Calatrava

Palau de les Arts Reina Sofía / Santiago Calatrava

 

Hlavní náplň programu zajišťují sál s kapacitou 1706 míst, vhodný pro operní produkce, koncerty a balet a 380místný komorní sál určený pro komorní představení, literární produkce a další akce – přednášky, setkání atd. Dále se tu nachází posluchárna s kapacitou až 1520 osob, vybavená pokročilými systémy pro promítání filmů a videoprojekcí nabízející možnost zhlédnout některá díla na speciálních obrazovkách. V sousedství hlavní budovy se nachází 400 míst pro experimentální divadlo a tanec s galerijním prostorem pro výstavy výtvarného a dekorativního umění.

 

Valencie Opera House je koncipován jako konečný prvek v komplexu City of Arts and Sciences, navržený Santiagem Calatravou na 86 akrovém pozemku podél řeky Turia. Komplex, který se nachází uprostřed mezi starým městem a pobřežním okresem Nazaret, je určen pro Generalitat Valenciana, aby přinesl nové zaměření na nekoherentní a nedostatečně rozvinutou oblast Valencie a na spojení centra města s mořem.

 

Opera je jednou ze tří budov, která tvoří integrovaný lineární postup: od Opery na západním konci areálu, k divadlu Planetarium /IMAX (Hemispheric Theater), k vědeckému muzeu Príncipe Felipe na východním konci. Další stavbou, známou jako L’Umbracle, je promenáda a parkovací garáž, postavená v otevřené arkádě, která je novodobou novinkou zimní zahrady. Spojením staveb jsou rozsáhlé zahrady a vodní útvary.

 

Jako důkaz uznání občanské důležitosti Opery dal Calatrava, je její budování v podobě ikonografického charakteru monumentální sochy. Jedná se o sérii zdánlivě náhodných svazků, které se sjednotí prostřednictvím jakési skříně do dvou symetrických, odříznutých betonových skořepin. Tyto prvky jsou korunovány zastřešujícím ocelovým pláštěm, který vyčnívá axiálně od vstupní haly přes nejvyšší obrysy křivočaré obálky. Struktura, která výsledky definuje, identitu Opery, dramaticky zvyšuje její symbolický a dynamický efekt v krajině a zároveň poskytuje ochranu terénům a zařízením pod nimi.

 

V centrálním jádru jsou umístěny scenérie a zvedací mechanismy pro hlavní sál, jehož jeviště měří 5166 čtverečních stop. Pro prostory s otevřeným výkonem má střecha a vymezující stěny obklopující komplex akustickou funkci, zatímco nad komorní scénou je umístěna skleněná, izolovaná zkušební plocha. Prostor obklopující budovu, umožňuje periferní, vnější cirkulaci různých sálů, zahradní terasy, kavárny a restaurace. Tyto oblasti jsou propojeny promenádními balkony, schody a exteriérovými výtahy, které nabízejí krásný výhled na město a do zahrady. Vzhledem k tomu, že vstupenka je vyžadována pouze při vstupu do hlediště, veřejnost se může volně pohybovat po celé budově, což dává Opera House příjemný charakter místa určeného ke shromažďování a možnosti zpřístupnění hudby lidem.

 

Zdroj: redakce AW