KTM Motohall od HOFBAUER LIEBMANN WIMMESBERGER architekten + X Architekten

O značce motocyklů KTM není nic statického. To lze také jasně vidět v jejich hesle „Ready to Race“.

 

 

Přesně ten pocit, který získáte v KTM Motohall, který se otevřel na jaře 2019 v jejich sídle v Mattighofenu. Vše o budově je spojeno s pohybem. Jedná se o prostor 8 300 m2, s více než třemi úrovněmi, předváděcí místností, sálem pro akce, restaurací, obchodem, snack barem a vlastními okružními cestami. Je to vzrušující nová budova, zabalená do zakřivených kovových pásů.

 

 

Takže jak zevnitř, tak zvenčí, KTM Motohall evokuje dynamiku značky. Jeho tvar je v souladu s mottem, který organicky spojuje budovu – plynulé křivky závodní dráhy, podmínky terénu a motorky KTM, které na nich jezdí. Základní část výstavní haly tvoří dvě elipsy, které se prolínají. Obě jsou skloněny o 4 procenta v opačnému úhlu, což odráží topografii místa ve strukturální podobě.

 

 

Náklon změkčuje normálně strmé dělení podlahy, díky čemuž je bezbariérový a plně přístupný. Bez potřeby schodů nebo výtahů se mohou návštěvníci bez námahy pohybovat po budově na rampách a smyčkách. Blízké okolí nemovitosti bylo použito pro připojení k místní oblasti. KTM Motohall je vysoká čtyři a půl patra a všechna jeho nadzemní dvě a půl patra jsou věnována stálé expozici.

 

 

Na dalších rampách a palubách najdete showroom, vývojovou laboratoř, obchod, technologické místnosti, kanceláře, prodejnu vstupenek, snack bar „Pit Box“ a sál s kapacitou 400 hostů. Nosná konstrukce budovy poskytuje devět jader uzavřených v perforovaném plechu. Mezi nimi se otevírají prostorné vzdušné a vizuální prostory jako dveře. Elegance budovy je v neposlední řadě způsobena použitými materiály: exponovaný beton, hliník a terrazzo.

 

 

Fasáda je zabalena do tří pásů z eloxovaného hliníku. Jeden z nich je přístupný veřejnosti, pokud se odvážíte. Jsou na něm stopy: Děrovaný vzor – symbol stopy pneumatik. Jako by tovární řidič KTM dosáhl nemožného, překonání gravitace projet celou cestu kolem KTM Motohall. Za hezkého počasí, perforace, z nichž některé jsou otevřené, prosvítají, a tak se vzhled fasády mění podle polohy slunce.