KTH Sustainability House od AIX Arkitekter

Dům „Sustainability House“ (Hållbarhetshuset / KTH 43:25) přidává kancelářské prostory a nový malý zelený park v centru kampusu Royal Institute of Technology (KTH) ve Stockholmu,  Švédsko.
Budova byla nedávno oceněna prvním místem v anketě Fasáda roku (Årets Fasad od SPEF). KTH, založená v roce 1827, je v oblasti strojírenství a technologie nejvyšší univerzitou v severní Evropě a přitahuje studenty a výzkumné pracovníky z celého světa.
Hlavní budovy kampusu navržené architektem Erikem Lallerstedtem byly dokončeny v letech 1917 až 1931 a vyzdobeny významnými švédskými umělci počátku 20. století. Heslo KTH je Science & Art, celý areál má vysokou kulturně-historickou hodnotu a je chráněn zákonem. Areál potřeboval více kancelářských prostor a protože se nachází v Královském národním parku, musely být zachovány zelené plochy a prostor v územním plánu byl velmi omezený. AIX se rozhodl umístit dům na sousední ulici a proměnit parkoviště na zelený dvorek. Přestože je objem budovy poměrně velký, díky polygonálnímu tvaru působí menší.
AIX chtěli dosáhnout moderního výrazu inspirovaného staršími budovami v areálu. Fasáda se skládá z cihlové zdi postavené na místě s reliéfem do poloviny cihlové hloubky. Cihly pochází z Haga Brickworks (nyní Wienerberger) v Enköpingu, poslední Švédské cihelny. Okna jsou umístěna v další polovině hloubky cihly, což dále zvýrazňuje reliéf fasády. Nastavení oken má nepatrné variace, aby fasádě dodala život. Každý pokoj má jedno úzké okno bez vnějšího zastínění, aby zajistil pocit otevřenosti.
Budova se skládá z pěti pater a suterénu, šířka se pohybuje mezi 17-22 metry, čímž se zvyšuje celková flexibilita kancelářských prostor na ploše 5650 metrů čtverečních. V přízemí jsou zasedací místnosti pro konference, školení a akce. V horních patrech jsou pracoviště institucí pro udržitelný rozvoj, environmentální vědy a technologie, jakož i nemovitostí a stavebnictví. Všechny plány lze přizpůsobit měnícím se potřebám do budoucna. Dům byl v roce 2017 oceněn Švédskou radou zelených budov.