Kongresové a výstavní centrum od Studio Botter + Studio Bressan

Projekt se nachází v přírodě, mimo centrum města, v alpské krajině s dobře rozpoznatelnými přírodními a antropickými znaky.

 

 

Ačkoli je umístěn mimo městské osídlení, má silnou strategickou polohu a je dobře připojen k veřejné síti (školy, centra pro volný čas, infrastruktury).

 

 

V budově se odehrává několik různých druhů akcí, jako jsou veřejné události pro místní komunitu, výstavy, koncerty, divadelní představení, kongresy, konference, a výstavy umění.

 

 

Projekt se zaměřuje na typickou krajinu a morfologii města a vytváří nový jazyk. Struktura je charakterizována opakovanou šikmou střechou, která skrz krajinu od jihu na sever ladí s krajinou.

 

 

Komplex byl navržen na základě inspirace z typických konstrukcí alpských údolí (tabià), s dřevěným rámem a křížovým krovem. Nosná konstrukce je koncipována ve dřevě, a to jak pro environmentální kompatibilitu, tak pro soulad s alpskou stavební tradicí, z níž čerpá inspiraci.

 

 

Severní a západní fasády jsou navrženy jako velké čiré skleněné stěny orientované do krajiny, nabízející výhledy na krajinu z hlavní haly. Východní a jižní stěny jsou namísto toho plné a orientované na svažitou zelenou plochu a na pobřeží.

 

 

Velká konzolová střecha nad skleněnými stěnami chrání clonami vchody a dřevěnou strukturu před atmosférickými vlivy. V letním období také chrání hlavní halu před přímým sluncem a během zimních měsíců nechává sluneční svit, aby se snížily náklady na chlazení a větrání.