Jakub Szczęsny

Současný polský architekt, spoluzakladatel architektonického ateliéru Centrala. V letech 1993–2001 studoval na Fakultě architektury Varšavské polytechniky a na Escuela Tecnica Superior D’Arquitectura de Barcelona a Ecoled’Architecture Paris la Defense.
Se skupinou Studio DECO realizoval řadu interiérů pro obchody a soukromé byty. V roce 2001 spolu s Krzysztofem Banaszewskim, Małgorzatą Kuciewicz a Janem Strumiłło založil ateliér Centrala, sdružení, které chce působit na poli architektury staveb a interiérů, urbanismu a zabývat se architektonickou kritikou.
Centrala je chápána jako jistý druh prostoru, kde dochází k výměně myšlenek a nápadů, vycházejících z konglomerátu solidní vědecké a umělecké přípravy. Jakub Szczęsny působí také individuálně, jeho práce se vyznačují výjimečnou kreativitou a vtipem i tam, kde jiní architekti s ohledem na množství nepříznivých okolností ztrácejí náladu a raději angažmá vzdávají.
Nevyhýbá se komorním zakázkám, či dočasným instalacím, jeho hravý přístup je mění v pozoruhodné a přitažlivé skutky se značným mediálním přesahem. Atraktivitě projektů přispívají jeho kresby a komiksy, jimiž jednoduše a originálně vyjadřuje podstatu svých konceptů.
S návrhy a pracemi Jakuba Szczęsneho se můžeme setkávat nejen v Polsku, ale také v Izraeli, Palestině, Austrálii, Turecku, Německu a Indii.
Jeho Keret House byl nazván „nejužším domem světa“. Projektu pracovny izraelského spisovatele Etgara Kereta byl určen na první pohled nevhodný pozemek, 152 cm široká štěrbina mezi dvěma bytovými objekty
ve varšavské čtvrti Wola. Tato nepříliš ideální situace byla výzvou a motivací najít originální řešení. Výsledkem je umělecká instalace, v níž se architektonický objekt stává dokonalým komunikačním médiem šíření umělecké ideje.
Uvnitř jsou tři výškové úrovně, je navržena jako obytný objekt a zamýšlená jako místo pro
kulturní aktivity. Minimální rozměry obytné plochy svým způsobem navazují na minimalismus Keretových povídek.