Historickým městem roku 2021 se staly Boskovice

Boskovice – Historickým městem roku 2021 se staly Boskovice z Jihomoravs- kého kraje. Cena je odměnou za nejlepší využití peněz na obnovu památek z pro- gramu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky dnes na pražském Žofíně převzal boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

„Je to pro nás dárek k narozeninám. Boskovice letos slaví 800 let od první písemné zmínky. My už dlouho historickým městem jsme, ale teď už na to máme glejt,“ řekl starosta.

Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka. Město Boskovice bylo ve finále soutěže už dvakrát před letošní účastí.

Městská památková zóna Boskovice byla vyhlášena v roce 1990 a skládá se ze tří relativně samostatných celků, města v hradbách, zámeckého areálu a bývalé židovské čtvrti. Zaujímá tak téměř celou plochu historické části města. Zahrnuje 37 nemovitých kulturních památek, z nichž nejvýznamnější jsou hrad, zámek, zámecký skleník, kostel svatého Jakuba staršího, radnice, synagoga, židovský hřbitov a rezidence. Na celém území Boskovic je 53 nemovitých kulturních památek. V Česku unikátní je soubor staveb bývalého židovského ghetta, které je po ghettu třebíčském nejzachovalejší charakteristickou zástavbou tohoto typu v zemi.

Loni Boskovice opravily s dotací z programu regenerace, která činila 775.000 korun, tři památky. Byl to židovský dům s rituální lázní, kde se obnovovala fasáda stejně jako u dalšího domu v židovské čtvrti. Na hradě se pak restauroval dřevěný rumpál u studny. Podle boskovického kastelána Milana Vaněrky jde o jeden ze dvou dochovaných šlapacích rumpálů v republice, podobný je ještě na Karlštejně. Boskovické šlapací kolo pochází přibližně z roku 1671. Šlapáním ho poháněl jeden člověk, v dobových materiálech jsou zmiňování i oslíci, uvádí vedení města.

„Opravujeme průběžně, nejen loni, v uplynulém roce jsme se soustředili více na památky soukromé než ty ve správě města. Snažíme se také o regulaci reklamy, chceme eliminovat křiklavé svítivé nápisy a věříme, že to bude přívětivější pro obyvatele města i jeho návštěvníky,“ řekl dnes starosta města ČTK.

Ve finále soutěže letos byly také Kroměříž, Prachatice, Frenštát pod Radhoštěm, Horažďovice, Hradec Králové, Kolín, Letohrad, Loket, Lipník nad Bečvou, Lomnice nad Popelkou, Praha 1, Telč a Žatec. Z těchto krajských vítězů dostala Cenu ministra pro místní rozvoj města Loket a Telč. Dostávají odměnu 100.000 korun stejně jako všichni krajští vítězové.

V ČR je na 40.000 nemovitých památek a po čtyřech desítkách památkových rezervací a zón. Z programu regenerace bylo za 30 let jeho existence použito ze státního rozpočtu 5,75 miliardy korun a s dalšími penězi sdruženými od obcí a vlastníků se opravilo kolem 18.000 památek za 14,6 miliardy korun.

Loni program na obnovu památek poskytl 163 milionů korun podobně jako v prvním pandemickém roce 2020. Letos však má k dispozici podle zástupců MK jen 112 milionů korun. Ministerstvo spravuje osm památkových programů, v minulých několika letech měly všechny k dispozici kolem 600 milionů korun.

Jeden z nich, program Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností, ale letos MK kvůli úsporám neotevřelo. MK říká, že je jen pozastaven, a vlastníci mohli žádat o příspěvek v některých dalších programech. V posledních letech se z programu čerpalo ročně přibližně 140 milionů korun, za které se opravilo vždy kolem 700 památek. Největším příjemcem peněz z tohoto programu bývá církev, jejíž subjekty dosáhnou přibližně na polovinu peněz.