DAM architekti na výstavě Udržitelná Praha 2021

 

Název projektu: Main Point Pankrác
Architekt (společnost): DAM architekti
Místo: Milevská, Praha 4 – Nusle
Realizace (rok): 2018

Krátká charakteristika:
Čtyřicet metrů vysoká kompozice založená na půdorysu pěti zaoblených trojúhelníků se svojí obalovou hranicí přimyká k základnímu rastru ortogonálního systému, který je v území přítomen. Vyzdvižení jedné z pětice hmot o výšku parteru (respektive její „podříznutí“ zespodu) dává jasnou informaci o poloze hlavního vstupu. Horizontální trojdělení fasády vnáší za pomoci dvou průběžných vodorovných negativních spár do kompozice makroměřítko. Její členění se odehrává ve vrstvě předsazených prostorových vertikálních stínících lamel, které ve svém předsunutí a v pohledovém součtu vytvářejí definici obalu jednotlivých hmot. Oproti tomu obálka „pojiva“ mezi jednotlivými hmotami – tzn. spojovacích komunikačních krčků je provedena jako transparentní část opláštění. Neopominutelnou plochou je partie střechy. Jde o plnohodnotnou „pátou fasádu“ domu. Je koncipována jako intenzivní střešní zahrada a slouží všem nájemcům. Od počátku projektování byl kladen důraz na striktní vymístění technologií mimo prostor střešní zahrady (většina skončila v podzemí budovy) a využitelnost zahrady je opravdu velkorysá. Střecha MPP se stala četně a přirozeně využívanou palubou lodi plující nad městem, pokojem lemovaným dominantami okolních věžáků, jež vytvářejí pocit specifické příjemné intimity, umocněné fantastickými výhledy na celou Pražskou kotlinu.

Název projektu: AFI Vokovice
Architekt (společnost): DAM architekti
Místo: Vokovice, Praha 6
Realizace (rok): 2018

Krátká charakteristika:
AFI VOKOVICE je administrativní komplex z dílny architektonického studia DAM architekti. Jde o dvě budovy o šesti a osmi nadzemních podlažích s celkovou pronajímatelnou plochou téměř 14 tisíc metrů čtverečních, který nabízí kromě kancelářských ploch také maloobchodní jednotky a skladové plochy. Parkování je řešeno pomocí podzemních garáží s kapacitou 285 parkovacích míst.

AFI VOKOVICE nabízí vysoce variabilní řešení pro náročné nájemce, kteří hledají moderní kancelářské prostory s využitím nejnovějších technologií, originální architekturou a především v atraktivní lokalitě na dosah centra města i mezinárodního letiště. Jednotlivá patra lze pronajmout jako celek, tedy 1840 metrů čtverečních u budovy A a 490 metrů čtverečních u budovy B, anebo je rozdělit na menší jednotky od 200 metrů čtverečních. Budovy jsou navržené jako energeticky úsporné a získaly certifikát LEED Platinum.