Manuel Cervantes Céspedes: Projekty městské a hromadné dopravy / Video

Manuel Cervantes Céspedes (* 1977, Mexico City) Absolvoval studium architektury na Univerzitě Anáhuac del Norte a v roce 2004 založil studio MANUEL CERVANTES CESPEDES / CC ARQUITECTOS.

V roce 2006 se jedno z oddělení studia začalo zaměřovat na projekty městské a hromadné dopravy a výzkum se soustředil do Centra multimodální dopravy (CETRAM) a iniciativy Rozvoj orientovaný na dopravu (TOD). Po navržení projektů multimodálních terminálů Multimodal Azteca (2010) a El Rosario (2013) se stal lídrem v této oblasti a obhajoval sociální a urbanistický potenciál těchto projektů jak v Mexiku, tak i v Latinské Americe. V současné době pracuje s Javierem Sánchezem (JSª) na modálních přestupních stanicích Cuatro Caminos a Chapultepec v Mexico City a dále Centra Trebol v Guatemala City v Guatemale. Přednáší na konferencích a workshopech na univerzitách Iberoamericana Universidad a Universidad Anahuac v Mexico City, na Universitě v Michiganu a na Technologickém institutu v Massachusetts (MIT). Spolupracoval s takovými institucemi, jako je například Centrum pro podporu architektonické a urbanistické kultury (CCAU); Institut pro dopravní a rozvojovou politiku (ITDP) ve Spojených státech a Madridské dopravní sdružení ve Španělsku. Získal 22 národních i mezinárodních ocenění, zejména Cenu Luise Barragána za celoživotní dílo od Mexické školy architektů (CAM-SAM), ocenění newyorské Architectural League pro mladé talenty v roce 2015, cenu časopisu Architectural Review Emerging Architecture Award 2014 a první cenu v kategorii architektonického návrhu na 19. panamerickém architektonickém bienále v Quito – BAQ 2014. Rovněž obdržel medaili pro vůdčí osobnost Anahuac Leadership Medal (2014), dvě stříbrné medaile na 12. mexickém bienále architektury (2014), stříbrnou medaili na 11. mexickém bienále architektury (2012) a dvě stříbrné medaile na 1. bienále architektury v Mexico City.

Filosofie

Naše práce náleží generaci. Jsme součástí skupiny mexických architektů zapojujících se do dialogu s dědictvím mexického modernismu. Prožili jsme finanční krize a budovali jsme naši zemi s tím, že stejně jako mnoho dalších lidských činností architektura není pro ně jen nádobou. Může transformovat otázky dne do konkrétních tvarů a stejně tak jim propůjčovat politický a ekonomický rozměr. Tyto vlastnosti, společně s přírodním kontextem, se
v našem případě odrážejí ve snaze zaujmout racionální přístup k plánování, přijít s jednoduchými odpověďmi na složité otázky. Chceme mít na paměti potenciál architektury, spojit lidi s jejich okolím, vytvořit atmosféru a usilovat o zlepšení kvality života. Při tomto zkoumání jsme zjistili, že pozitivní výsledky pramení ze spolupráce. Věříme v dialog, diskusi a participativní procesy. Abychom se měli na co těšit, vždy se díváme do minulosti
a máme na paměti, že jsme pomíjiví a že nadčasovost nás dělá křehkými. Architektura náleží místu, a ne architektům.

Cuatro Caminos a organické město

V naší práci nepřehlížíme potenciál architektury, protože právě ten nám umožňuje propojit lidi s jejich okolím, vytvářet atmosféru a usilovat o zlepšení kvality života. Prázdnotu uvnitř realizovaného projektu vnímáme jako možnost utkání jemné sítě kolem přírodního prostředí: pomocí přirozeného světla a stínů, provzdušnění a záměrného začlenění vegetace a okolní krajiny. To byla naše filozofie, když jsme navrhovali Cuatro Caminos. Můžeme si odmyslet nadbytečné detaily naší práce, protože máme jasno v tom, jaký typ architektury nabídnout našim klientům a městu jako celku; v našich prvních náčrtech hledáme stopy konstrukčních procesů, které předpovídají konečný výsledek. V procesu úpravy vnášíme do architektonické práce selektivní a reflexivní myšlenkový proces. Tato metoda nám brání v tom, abychom byli omezeni vnějšími faktory, a umožňuje nám rozvíjet potřebné povědomí o práci týmu s cílem reagovat na sociální, ekonomický a přírodní kontext tak, aby architektura mohla být vědomou extenzí daného místa, aby mohla navázat jasnou komunikaci s uživateli a vytvářet prostory, které by měly zůstat užitečné a cenné i pro další generace.


www.ccarquitectos.com.mx

 

 

Zdroj: redakce AW, Organic City 2017