C/Ba.u: Bydlení pro nejcitlivější část populace

Filozofie a styl

Philippe Maurice Caucheteux, Sophie Bello

Ateliér, vedený Sophií Bello a Philippem Mauricem Caucheteux, se plně věnuje programům zaměřeným na všeobecné blaho. Tuto pozornost věnujeme každému náročnému programu, který se týká humanistické a ekologické vnímavosti, kde je v srdci projektu lidská bytost. Rozhodli jsme se soustředit naši návrhářskou aktivitu na bydlení nejcitlivější části populace, jako jsou děti, mladí, staří a nemocní, protože spadají do oblasti humanitního zájmu.


Zvláštní pozornost věnujeme člověku, jeho věku, fyzickým schopnostem, jeho vnímání prostoru a času, jeho kulturnímu a rodinnému dědictví.
Ukazujeme své odhodlání do práce na personalizaci lidského akčního prostoru, abychom dosáhli nejvhodnějšího poetického prostředí pro vlastní naplnění.

Stimulovat smysly

Vzbuzovat zvědavost

Změkčit dojmy: klenuté stropy, prostor zalitý světlem, lavice integrované do zdi, na kterých lze odpočívat
a rozjímat, malý výklenek na sochu nebo květinu…

VERT EBENE – Le Bois Habité – Euralille

Lille – Francie
Program: 44 sociálních bytů v pasivním domě
Klient: Partenord Habitat
Řízení projektu: Bello-Caucheteux, Architects
ENERGELIO, Thermal Engineering
Khéops, MEP Engineering
Datum dokončení: 2013

Pasivní dům a architektonická kvalita

Pojďme se projít do lesů kolem města Lille: Tento projekt je architektonickým nástrojem odpovídajícím „zelenému“ charakteru oblasti „Bois Habité“.

První cílem je zvládnout soukromí v zástavbě.

Pocit soukromí zajišťuje zachování soukromého života mimo pohled veřejnosti. První architektonická strategie omezující přímé pohledy: odsazená konstrukce, která má vytvářet izolaci mezi přiléhajícími budovami posunutými dopředu/dozadu, aby se zamezilo bočnímu pohledu. Stavební části regulují soukromí a vytvářejí „kapsy“ ukryté před pohledy ze sousedních obytných jednotek.

Druhá architektonická strategie omezující přímé pohledy: přítomnost vegetace (základní téma Bois Habité). Vegetace je navržená jako vystavěný prostor. Její zvýšená přítomnost v sobě spojuje vizuální přitažlivost a funkci ochranné stěny. Třetí architektonická strategie omezující přímé pohledy: obrácená orientace bytů. Každému bytu je věnována pečlivá pozornost, různé výhledy a orientace bytů zabraňuje přímým pohledům k sousedům a současně vytváří slunečné zavěšené zahrady.

Druhým cílem je zvládnout sluneční svit v zástavbě.

Hustota městské zástavby je často překážkou prostupnosti zástavby pro sluneční svit. Nezastavěné příčné intervaly za prvním patrem umožňují přístup slunečního světla ze severu do srdce bloku a osvětlení zahrad a teras.

Třetím cílem je zdůraznit „zelené“ městské bydlení.

Návrh projektu splňuje požadavky „Institutu pasivního bydlení“. Tato značka se uděluje budovám na základě jejich návrhu a tepelných kalkulací dokazujících, že spotřeba energie nepřekračuje 15 kWh ročně na metr čtvereční obytné plochy.

Reflexe místa

Přistupujeme k místu projektu se zvláštní pozorností věnovanou možnostem, které se do budoucna nabízejí: strategické panorama, dráha slunce, umístění parků, kvalita denního světla, pohyb lidí, velikost stavby, původ materiálů, rytmus
a barvy okolních budov… Určení místa vychází z jeho potenciálu a ze vzpomínky na pocity, které vyvolává. Tato analýza vytváří kvalitu a budoucí organizaci nového prostoru. Umožňuje nejlepší integraci v souladu s okolní realitou. Vyhýbáme se předem vytvořeným a opakovaným systémům, preferujeme citlivé prostory, lišící se svým uspořádáním a barevností.


C/Ba.u

Sophie Bello
Philippe Maurice Caucheteux

www.caucheteux-bello.com

 

Zdroj: redakce AW, Organic City 2016