Až za hranu vaší představivosti: virtuální realita / Video

„Na tento okamžik jsme čekali 50 let. Čekalo se, až počítače dorostou, zesílí, zrychlí…stalo se. Nyní je vše připraveno na vstup do jiné reality“, říká  Ing. Zbyněk Pohořelský, jednatel společnosti VR Space.  Technologii virtuální reality u nás jako první začala využívat firma Sekyra Group při unikátní prezentaci projektu Smíchov City. 

Dnes už je interaktivní virtuální realita (VR) natolik daleko, že si nasadíte pohodlné brýle, haptické rukavice, sluchátka a plně se ponoříte do digitální reality. Tyto technologie vytvářejí iluzi skutečného světa (např. při pilotování, lékařství, prezentaci projektů ve stavebnictví, strojírenství, výcviku boje atd.).

Virtuální realita je svět bez hranic. Je to forma podmanivé prezentace projektu, při které se pozorovatel ocitne v reálném měřítku ve 3D prostředí, se kterým může přímo interagovat. VR je nový způsob, jak interaktivně myšlenky a projekt prezentovat.

S VR předáte nejen to, jak bude stavba reálně vypadat, ale také jak se investor bude v navrženém prostoru cítit. Absence prostorové představivosti je u veřejnosti běžná, ale lze ji dnes už nahradit různými způsoby. Vnímání prostoru je také velice subjektivní a individuální. Když je však pozorovatel přenesen do VR projektu a uvidí jej v měřítku 1:1, získá tak mnohem lepší cit a povědomí o souvislostech v komplexním návrhu.

Jednou z výhod virtuální reality je možnost vytvoření různých úrovní detailu. Jako architekt nebo obchodní zástupce můžete již v rané fázi návrhu zprostředkovat dostatečný zážitek z objektu, aby investoři získali představu o prostorových vztazích. Prostředí však může být i natolik reálné, že měkké sluneční světlo za pomocí okenních filtrů dopadá na fotorealistické 3D textury komponentů a s doplňujícím zvukem švitoření ptáků z pootevřených oken při prezentacích v klientovi vybudí mnohonásobně silnější emoce než pouhý obrázek. Toho se pak využívá při prezentaci nebo při samotném prodeji.

Ochutnávku videoprezentace najdete  ve videu k tomuto článku. Vyzkoušet virtuální realitu můžete osobně při prohlídce Smíchov City, která je k dispozici v prodejním centru Sekyra Group ul. U sluncové 666/12a, Praha 8 v 16. patře.

Zdroj: VR Space, Sekyra Group a redakce AW, 1. 2. 2018