Architektura jako součást kultury, nově zrekonstruované Divadlo Na zábradlí zve na výstavu

V nově zrekonstruovaném Divadle Na zábradlí bude od 13. do 23. listopadu k vidění výstava, jež představí renovace a dostavby historických staveb české metropole. Ujala se jí architektonická kancelář TaK, která má mimo jiné ve svém portfoliu náročnou rekonstrukci uznávaného divadla. Vstup na výstavu je zdarma.

Divadlo Na zábradlí procházelo v posledním roce náročnou rekonstrukcí. Od konce října se opět v prostorách začíná hrát. K příležitosti znovuotevření budovy bude v jejích prostorách k vidění výstava, která přiblíží nejen rekonstrukci divadla, ale i dalších historických staveb v Praze. Werichova vila, Masarykovo nádraží, Volmanova vila, Pinkasův palác, Slovanský ostrov a mnoho dalších míst prošlo v posledních letech nebo brzy projde rekonstrukcí. Výstava vás zavede po jejich stopách a dá nahlédnout na dvě tváře Prahy – historickou i moderní. Otevřena bude od 13. do 23. listopadu ve všední dny od 10.00 do 18.00 hodin.

Divadlo Na zábradlí bylo veřejnosti nepřístupné jeden rok, projektová příprava trvala stejně dlouho dobu. „Jedná se o klasicistní novostavbu z roku 1832, jejíž historie sahá až do počátku 12. století. Na starost jsme měli rozsáhlou rekonstrukci a provozní přestavbu, v rámci které vzniklo nenápadné skleněné zastřešení v místě pavlače na úrovni 2. patra.  Vytvořili jsme tak nový společenský prostor pro život divadla i jiné kulturní akce,“ představuje rekonstrukci architekt Marek Tichý, zakladatel ateliéru TaK.

Výstava, kterou návštěvníci uvidí, vznikla k příležitosti 15 let výročí od založení studia TaK. „Výstava není klasickou profilovou expozicí, ale tematicky zaměřeným výběrem z našich projektů, které byly realizovány nebo se připravují v Praze a okolí a jejichž společným jmenovatelem je kontext historické nebo stávající architektury a její dostavby nebo doplnění. Velice často se jedná o práce na půdě památkově chráněných staveb nebo v pražské památkové rezervaci UNESCO,“ dodává architekt Marek Tichý.

Výstava v Divadle Na zábradlí je přístupná zdarma od 13. do 23. listopadu, a to ve všední dny mezi 10.00 a 18.00 hodin. Více informací najdete na www.tak2002.cz

Úvodní foto: Volmanova vila

Zdroj: TZ  TaK, listopad 2017