Architekt Jan Kaplický v jedinečném fotografickém kalendáři

Praha 16. 11. 2017: „Jan Kaplický – Personal by Alžběta Jungrová 2018“ završuje úspěšnou řadu unikátních kalendářů mapujících tvorbu tohoto významného architekta, designéra a vizionáře. Ve spolupráci nakladatelství PRESCO GROUP, a.s., Nadačního fondu Kaplicky Centre a Elišky Kaplický Fuchsové vznikl jedinečný umělecký počin, který zachycuje na černobílých fotografiích momenty ze života Jana Kaplického – jsou zde chvíle setkávání, osobního štěstí i jeho milované práce. Kalendář je opatřen speciálním osobním kalendáriem, které Jan Kaplický vytvořil a které používal.

 „Pět nádherných titulů a pět let skvělé spolupráce. Jsme pyšní na to, že se nám podařilo vytvořit nádherné dílo, které nezůstalo nepovšimnuto odbornou i laickou veřejností,“ říká Pavla Javorská, PR manažerka společnosti PRESCO GROUP. Důkazem toho jsou i četná ocenění získaná v rámci prestižních oborových soutěží.

„S Johanem se z nás za ty roky stali přátelé, důvěra, která mezi námi vznikla, mi umožnila přístup do jeho soukromí, pochopit mnoho věcí a zaznamenat různé úseky jeho života,“ říká o své práci fotografka Alžběta Jungrová.

Nový kalendář pro rok 2018, vydaný v limitované edici 1000 kusů, je kolekcí černobílých fotografií Alžběty Jungrové, významné české reportážní fotografky, spolupracovnice mnoha tuzemských i zahraničních periodik a držitelky ocenění Czech Press Photo. Fotografie decentně a nenásilně zachycují soukromý život Jana Kaplického v mnoha podobách, je z nich však cítit síla jeho osobnosti, životní postoje, radosti i starosti. Použitý formát 48 × 33 cm, kvalita zpracování, papíru, tisku a jedinečnost autorského pojetí předurčují tento titul k tomu být pomyslnou třešničkou na závěr této jedinečné kolekce.

Jednotlivé edice kalendáře byly zaměřeny vždy na konkrétní část architektovy tvorby. Jako první se představily veřejnosti nejznámější realizované a nerealizované návrhy staveb pod názvem „The Originals“. Následovaly úžasné a inspirativní interiéry v kalendáři „The Interiors“. Kaplického zájem o design ukázal titul „Top Design“ a jeho futuristické inspirace a studie slavily úspěch ve čtvrtém titulu v pořadí, vydaném pod názvem „The Drawings“.

Přehled ocenění kolekce kalendářů Jan Kaplický:

The Originals – Jan Kaplický 2014

 • První místo v kategorii Voľne predajné fotografické kalendáre v slovenské soutěži NAJKRAJŠÍ KALENDÁR SLOVENSKA 2014.
 • Druhé místo v kategorii Design v české soutěži Kalendář roku 2014.
 • První místo v kategorii Propagační účin a hlavní idea v české soutěži Kalendář roku 2014.
 • Zvláštní cena společnosti PaperlinX za jedinečný grafický design podpořený kombinací materiálů v české soutěži Kalendář roku 2014.

 

The Interiors – Jan Kaplický 2015

 • První místo v kategorii Voľne predajné fotografické – zahraničné témy v slovenské soutěži NAJKRAJŠÍ KALENDÁR SLOVENSKA 2015.

 

Top Design – Jan Kaplický 2016

 • První místo v kategorii Voľnopredajné reprodukcie umeleckých diel v slovenské soutěži NAJKRAJŠÍ KALENDÁR SLOVENSKA 2016.
 • Osobitná cena: Za osobitný prínos v grafickom dizajne a polygrafickom spracovaní v oblasti kalendárovej tvorby v slovenské soutěži NAJKRAJŠÍ KALENDÁR SLOVENSKA 2016.
 • Třetí místo v kategorii Propagační účin a hlavní idea v české soutěži Kalendář roku 2016.
 • První místo v kategorii Jednorázová média – kalendář soutěže Fénix content marketing.

 

The Drawings – Jan Kaplický 2017

 • Třetí místo v kategorii Voľnopredajné fotografické v slovenské soutěži NAJKRAJŠÍ KALENDÁR SLOVENSKA 2017.
 • Druhé místo v kategorii Jednorázová média – kalendář soutěže Fénix content marketing.

 

Křest kalendáře se uskuteční v rámci akce Czech Design Week, CONTAINALL, Hybernská 4, Praha 1, a to 27. 11. 2017 od 18.00. 

Zdroj: TZ 16.11. 2017