Parekura Bay House od Bossley Architects

Pozemek této odvážné stavby se nachází v malebném údolí, orientovaném na sever směrem k moři, s výběžky na východ a na západ. Je osazena místní florou, s otevřeným trávníkem mezi domem a mořem.

 

 

Přestože je celková plocha 5,3 ha, stavební plocha je relativně malá a je omezena přístupovou cestou směrem na jih, svažujícím se terénem na východ a západ a 30 m širokou pláží. Archeologické naleziště nacházející se 10 metrů od západní strany geotechničtí inženýři určili jako hranici stavby, která omezila budovu na západ od dolní části údolí. Další přísné omezení této stavby byla maximální výška 5 m.

 

 

Dům je další iterací „táborořištních“ domů, kde jsou tři oddělená křídla budovy situována téměř vedle sebe, kopírující svah terénu a jsou jemně pootočená ve směru klesání. Jednotlivé úrovně byly nastaveny tak, aby zajistily výhledy z každého křídla přes křídlo pod ním. To zajišťuje, že se dobře hodí do krajiny a minimalizuje dopad jediné velké budovy při pohledu z moře. Výsadba mezi křídly poskytuje další zamaskování skutečné velikosti budovy.

 

 

Ve spodním křídle se nachází obývací pokoj, kuchyň, jídelna a velkorysá terasa. Střední úroveň obsahuje tři ložnice. Horní křídlo je samostatný dům pro hosty.

 

 

Klienti vyžadovali beton. Spíše než betonový zděný dům jsme vyvinuli styl jemných exponovaných rámů z betonu, s lehkým obložením, což vytváří krásný rytmus, artikuluje masy a při pohledu shora narušuje rozlohu střechy. Prosklené stěny jsou vzorovány výplněmi z překližky. Velké převisy většiny oken zajišťují zastínění pro účinnou regulaci slunečního záření a také zajišťují zapuštění oken, aby se snížila viditelnost od moře minimalizováním odrazů ze zasklení.