Lenne Office od Kamp Arhitektid

Nová kancelář LENNE, estonského výrobce dětského oblečení, se nachází v budově bývalé sovětské továrny. Místnost o ploše 1100 m2 je v podstatě jedna prázdná hala, v nejvyšším bodě 8 m vysoká. Pro kancelář byly navrženy nové ventilační a topné systémy a nová střešní okna byla instalována tak, aby bylo zajištěno, že přirozené denní světlo dosáhne i do nejvzdálenějších koutů místnosti.

 

Požadavkem zákazníka bylo, aby nové řešení rozdělilo velkou a bezútěšnou místnost na jednotlivé útulné zóny. Plánem architektů bylo vytvořit jedinečnou krajinu, která by se lišila od staré místnosti jak v použité formě, tak v použitých materiálech a inspirovala by zaměstnance i návštěvníky.

 

 

Rozložení bylo navrženo jako víceúrovňové, s ostrými fazetami – a to tak aby skrylo různé schody, dveře a místnosti za rohem. Tu a tam najdete relaxační zóny pro zaměstnance. Pětimetrové stromy, které dosahují na střešní nosníky, mají realistický efekt. Jsou vyrobeny ze skutečných kmenů stromů,  umělých větví a listů. Týden poté, co byly stromy vytvořeny, začala na jednom z kmenů růst malá skutečná svěží větev s malými listy, jako by se rozhodla přidat k matení návštěvníků.

 

Obří repliky stolních lamp vysoké 3 metry nemají příliš dramatický nadměrný rozměr v místnosti, dokud pod nimi někdo skutečně neprochází, poukazujíc na skutečný rozměr těchto prvků. Nábytek je čistě funkční a neodporuje tvarům místnosti. Přidán je pouze malý detail – madla skříní jsou nahrazeny výřezy ve tvaru dětí v montérkách. Osvětlení hraje důležitou roli při navrhování místnosti a umožňuje výběr mezi různými světelnými scénáři. Na dvou stěnách jsou 4,5 m vysoká okna, která měla kdysi osvětlit výrobní procesy v továrně. Dnes jsou to opravdu důležité konstrukční prvky, které poskytují dostatek přirozeného světla, které je v moderních optimalizovaných kancelářích často vzácné.

 

 

Ve výsledku lze říci, že byla vytvořena místnost, která bez ohledu na sezónu venku způsobuje, že se cítíte jako v jasném letním lese – i když břízy a javory nejsou skutečné.