Výstava Architektura a kultura

Přistoupení Polska k Evropské unii poskytlo nové možnosti financování investic realizovaných v rámci resortu kultury. V uplynulých letech Polsko dosáhlo první místo mezi členskými státy Evropské unie v přidělování a využívání finančních prostředků určených na kulturu.
Současně evropské fondy výrazně změnily strukturu kulturních investic. Díky nim jsme již realizovali řadu projektů v oblasti kulturního dědictví, stejně jako v oblasti výstavby a rozvoje nové kulturní infrastruktury, včetně infrastruktury vzdělávání v oblasti umění.
Realizace investičních projektů v oblasti kultury byly mimo jiné možné s využitím finančních prostředků z Operačního programu Infrastruktura a životní prostředí 2007–2013. Díky výše uvedenému programu bude spolufinancováno 79 investic nadregionálního významu (celková hodnota realizovaných projektů dosáhla 930 milionů eur, včetně 540 milionů eur ze spolufinancování z Evropské unie). Investice, které získaly spolufinancování, zahrnují projekty týkající se mimo jiného renovace unikátních památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO, staveb a vývoje operních domů, filharmonií, divadel, muzeí, knihoven, uměleckých škol, univerzit, a jsou to také investice týkající se digitalizace vzácných rukopisů, archivů a filmových sbírek. Díky financování můžeme pozorovat skutečný investiční boom v oblasti kultury v Polsku.

Evropské fondy umožnily realizaci ambiciózních projektů a zajímavou vizi jejich budoucího provozu. Bude to příležitost pro polskou společnost účastnit se kulturních akcí a přispívat k rychlejšímu rozvoji regionů a měst. Tyto investice vytvářejí evropský kulturní prostor a poskytují příležitosti pro umělce a občany účastnit se evropského dialogu kultury.
Zvláštní pozornost by měla být věnována různorodosti všech předmětů prezentovaných na obrázcích a zejména architektonických řešení používaných v moderních budovách. Jejich vnější tvary byly navrženy tak, aby byly objekty atraktivnější a aby vytvořily přátelské prostředí.
Současná výstava je skvělou příležitostí představit širokému mezinárodnímu publiku některé zajímavé projekty. Všechny uvedené projekty jsou spolufinancovány v rámci Operačního programu Infrastruktura a životní prostředí 2007–2013, Prioritní skupina XI: Kultura a kulturní dědictví ve správě Ministerstva kultury a národního dědictví.
Přejeme vám všem příjemný zážitek a také doufáme, že tato výstava Vás přesvědčí o tom, že stojí za to Polsko navštívit a třeba se vydat po stopách zde prezentovaných projektů.

Výstava Architektura a kultura: Dědictví a současnost
Výstava Architektura a kultura: Dědictví a současnost byla připravena Odborem evropských fondů Ministerstva kultury a národního dědictví Polské republiky. Navazuje na výstavu Architektura a kultura prezentovanou na Architecture Week Praha v loňském roce, na níž bylo představeno více než dvacet nejzajímavějších nových staveb z oblasti „kulturní infrastruktury“. Letošní výstava přibližuje další výsledky „polského kulturně-stavebního boomu“ posledních let, navíc však nově vznikající ikony polských měst konfrontuje s dědictvím polské architektury.
Na výstavě jsou konfrontovány fotografie historických staveb a současné architektury.
Cenné památky, mezi něž patří symboly Polska zařazené na seznam UNESCO (hrad Wawel v Krakově, Královský zámek ve Varšavě nebo Staré Město v Toruni), fungují přirozeně jako významné generátory turistického ruchu.
Restaurační práce, realizované v posledních letech, oživují lesk dávné architektury a v některých případech (Královský zámek) otevřely také prostor pro zdařilé zakomponování prvků moderní architektury.
Druhým pólem jsou pak zcela nové stavby z široce pojaté kulturní sféry. Patří sem opery
a filharmonie (například loni otevřená impozantní stavba filharmonie ve východopolském Białystoku), umělecké školy a kulturní a vzdělávací centra – jako např. nejvýznamnější středoevropské centrum vědy Kopernik ve Varšavě.
Výstava Architektura a kultura: Dědictví a současnost byla připravena Odborem evropských fondů Ministerstva kultury a národního dědictví Polské republiky. Navazuje na výstavu Architektura a kultura prezentovanou na Architecture Week v loňském roce, na níž bylo
představeno více než dvacet nejzajímavějších nových staveb z oblasti „kulturní infrastruktury“.

Podleská opra a filharmonie – Evropské centrum umění v Bialystoku
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie

 

Příspěvek v 2013