Španělská keramička Pamesa se letos dostala na druhé místo na světě mezi výrobci keramických obkladů a dlažeb

Španělská keramička Pamesa se letos dostala na druhé místo na světě mezi výrobci keramických obkladů a dlažeb. Jak je to možné v této době, kdy je ve Španělsku předpoklad snížení HDP o 15% vzhledem k dopadům opatření spojených s epidemií koronaviru?

Už v období předcházející ekonomické krize v roce 2009 majitel Pamesy pan Fernando Roig dosahoval průměrných ročních nárůstů fakturace 15% v době kdy ostatní keramičky musely omezit výrobu nebo dokonce zavíraly. Postupně skupoval do skupiny Pamesa keramičky, kterým se nedařilo udržet výrobu a vytvořil tak nejsilnější celek keramiček v Evropě sdružených do Pamesa Group.

Díky jeho filosofii neustálé inovace výroby a investice do nejmodernějších technologií dosáhne Pamesa v letošním roce nárůst 20% ve srovnání s rokem 2019 a přiblíží se obratu 1 miliardy eu.

Pan Roig říká, že každá krize vytváří zároveň i investiční příležitosti a v příštím roce plánuje vyrobit v rámci skupiny 115 mil. m2 dlažeb a obkladů.

Pamesa sdružuje keramičky jako Tau, Navartí, Ecoceramic, Geotiles a letos koupila 50% Cifre a Argenty a tvoří tak velmi silný a stabilní ekonomický celek.

Vedení keramičky se stará nejenom o trvalé zvyšování kapacity výroby, ale také o ochranu životního prostředí. Recyklují se veškeré odpadní vody a instalované solární panely na zastřešení skladů v ploše 70.000m2 generují 13,4 MW elektrické energie, umožňující soběstačnost výroby.

V letošním roce plánuje pan Fernando Roig investovat 50 mil. eur do dvou nových skladů primárních surovin v Ondě a Castellonu, což umožní další snížení výrobních nákladů.

Keramička vyvinula a vyrábí dlažby a obklady se speciální antibakteriální úpravou, co bude velkou výhodou do budoucna ve srovnání s ostatními podlahovými materiály.

Keramika má velké perspektivy, protože díky nejmodernějším technologiím může imitovat přírodní materiály jako kámen, mramor, dřevo, textil a daleko lepšími technickými vlastnostmi.

Pamesa dnes má v nabídce veškerou škálu existujících typů keramiky jako je červený, bílý, slinutý střep ve formátech od 20x20cm do 90x180cm ve velmi konkurenceschopných cenách.

Většina velmi širokého sortimentu je trvale skladem a díky disponibilitě kamionové dopravy je průměrná dodací lhůta do 2 týdnů.

Pro bližší informace o sortimentu se můžete obrátit na obchodní zastoupení Pamesy pro ČR a SR.

 

Ing. Oldřich Zakopal

Markinter s.r.o.

+420608705759

 

redakce Architecture Week – Kristýna Bezděková