Slavné vily V4 a Slovinska

Tři roky trval rozsáhlý projekt s názvem Via Villas, podpořený Evropskou komisí a programem Culture, na jehož konci stojí ucelený soubor vilové architektury zemí V4 a Slovinska. Po zpracování architektury rodinného bydlení Čech, Moravy a Slezska a Slovenska mezi lety 2004–2011 se agentura FOIBOS rozhodla rozšířit projekt o zbylé země Visegrádské čtyřky a Slovinsko. To se podařilo a po výstavách v Bruselu bude projekt v kratší verzi vystaven i pro české návštěvníky v rámci Architecture Week Praha 2013, v Jiřském klášteře Pražského hradu ve dnech od 23. 9. do 20. 10. 2013.
Roku 2011 začala badatelská práce v Polsku, Maďarsku a Slovinsku, na které se od počátku podíleli největší odborníci na architekturu daných zemí. Výsledkem jejich rozsáhlé autorské činnosti jsou publikace Slavné vily Polska, Slavné vily Maďarska a Slavné vily Slovinska a rovněž stejnojmenné výstavy. Texty v knihách i na výstavních panelech jsou doplněny bohatým obrazovým materiálem, archivními dokumenty a fotografiemi současného stavu objektů. Knihy byly vydány vždy v národním, českém a anglickém jazyce, texty na výstavních panelech jsou zpracovány dvojjazyčně. Povídání o jednotlivých vilách je cílené jak na odbornou, tak laickou veřejnost, a mimo přiblížení samotné architektury pojednává široce o osobnostech architektů, stavebníků, majitelů i o době vzniku vil.
Výstavní expozice polských, maďarských a slovinských vil měly již svou premiéru v jednotlivých zemích a v květnu byly také jako jeden celek i s českými a slovenskými vilami v Bruselu.
Na společné výstavě je každá ze zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska představena 5 stavbami a jedním modelem, prezentujícími nejvýznamnější vily a rodinné domy od XIX. století po dnešek, které představují jedinečnou část architektonického dědictví.

Slavné vily Čech, Moravy a Slezska
Publikace a výstavní expozice představuje 120 vil a rodinných domů, vystavěných v letech 1816–2006 v 63 městech a obcích České republiky. Tyto vily a rodinné domy jsou dílem 117 českých i zahraničních autorů.
Vedle vily Tugendhat, zapsané do Seznamu světových památek UNESCO, jsou to díla významných evropských a českých architektů Adolfa Loose, Leopolda Bauera, Huberta Gessneta, Jana Kotěry, Josefa Gočára, Bohuslava Fuchse a mnoha dalších.

Slavné vily Slovenska
Publikace a výstavní expozice představuje 65 vil a rodinných domů od ukázky dvou římských vil zejména stavby od XIX. století po současnost ze všech krajů a jejich 28 měst a obcí. Tyto stavby jsou dílem 52 slovenských a zahraničních autorů.
Vedle rokokového letohrádku Dardanely v Markušovcích a několika bratislavských paláců – letních sídel ve stylu italských vil jsou to zejména vily a domy slavných architektů jako byli Dušan Jurkovič, Milan Michal Harminc, Gedeon Majdunke, nebo současný Ján Bahna a další.

Slavné vily Slovinska
Publikace a výstavní expozice představuje 56 vil a rodinných domů, vystavěných v letech 1843–2012 ve 20 městech a obcích Slovinska.
Tyto vily a rodinné domy, které jsou dílem bezmála padesáti slovinských i zahraničních autorů, svědčí o bohaté stylové různorodosti.
Znamenitým příkladem meziválečné architektury jsou stavby architekta Josipa Plečnika a jeho žáka France Tomažiče. Ze současných autorů si pozornost zaslouží například dvojice Bevk– Perović a architekt Boris Podrecca.

Slavné vily Polska
Publikace a výstava se věnuje 93 vilám a rodinným domům, které byly postaveny od poloviny 16. století až po současnost na území Polska v jeho dnešních hranicích.
Vybrané budovy reprezentují 3 základní typy: villa urbana, villa suburbana a villa rustica. Jsou dílem 105 architektů. Mezi tvůrci najdeme taková jména světového věhlasu jako je Karl Friedrich Schinkel, Hans Poelzig, Max Berg, Ludwig Mies van der Rohe, Henry van de Velde, Ernst May ale také méně známé, přesto talentované projektanty, jakými jsou Stanisław Witkiewicz, Adolf Szyszko–Bohusz, Karol Schayer, Bohdan Pniewski, Robert Konieczny a mnoho dalších.

Slavné vily Maďarska
Publikace a výstavní expozice představuje 64 vil a rodinných domů, které byly postaveny v letech 1812–2012, zároveň je doplněna ukázkami římských vil a stavbami z období baroka ze všech krajů a jejich 26 měst a obcí. Tyto stavby jsou dílem 53 maďarských a zahraničních autorů.
Vedle proslulé vily slavné maďarské herečky Lujzy Blahy z XIX. století, nacházející se ve městě Balatonfüred, a několika budapešťských paláců jsou to zejména vily a domy známých architektů, jako byli Ignác Alpár, Ödön Lechner, Imre Makovecz, Farkas Molnár nebo současný István Janáky a další.

 

Příspěvek v 2013