Prestižní Pritzkerovu cenu 2020 získaly Irky

Pritzkerovu cenu, nebo jinak také „Nobelovu cenu za architekturu“, si letos odnesly irské architektky Yvonne Farrell a Shelly McNamar. Za více než čtyřicetiletou historii je to počtvrté a popáté, kdy byly oceněny ženy a vůbec poprvé, kdy cena putuje do Irska.

Koncem 70. let založila v Dublinu dvojice své studio Grafton Architects a od té doby dokončily zhruba čtyřicet projektů. Porota, která o ceně rozhodla, konstatovala, že architektky „vytrvale a bez zaváhání prosazují tu nejkvalitnější architekturu s ohledem na specifická místa, na účel, k němuž budou domy sloužit, a zejména na lidi, kteří tyto prostory budou využívat nebo v nich žít“. Porota dále ocenila jejich zodpovědný přístup k životnímu prostředí.
Jejich dílo zahrnuje řadu univerzitních budov – mimo jiné budovu ve francouzském Toulouse, prostory London School of Economics či budovu Universitá commerciale Luigi Bocconi v Miláně.

 

 

Držitelky ocenění  v telefonním hovoru s novináři agentury AP uvedly, že jejich spolupráce trvá už od roku 1969, kdy studovaly architekturu. „Hodně jsme se navzájem jedna od druhé naučily, byly jsme spolu ve škole,“ řekla McNamarová. „Je zajímavé, že máme stále pocit, že začínáme. V architektuře máte často dojem, že s věkem mládnete. Neustále dostáváte úkoly a stále si je dáváte sami. Nikdy si nesednete a neřeknete si: ´Dobře, to bychom měli´,“ dodala McNamarová.

Markéta Jiroušková, redakce Architecture Week