Pražská záchranka bude mít nové sídlo. Jeho podobu má určit chystaná urbanisticko-architektonická soutěž

Praha – Pražský magistrát vypíše architektonicko-urbanistickou soutěž na podobu nového sídla pražských záchranářů (ZZS), které má vzniknout vedle Polikliniky Prosek v Praze 9. Dnes o tom rozhodli městští radní. Město zároveň připravuje memorandum s Prahou 9, která měla určené pozemky původně ve správě a nyní je převádí na magistrát. V novém sídle bude dispečink, admi- nistrativa nebo vzdělávací a výcvikové středisko záchranářů. Celkem by sídlo mělo odhadem vyjít na 1,5 miliardy korun s DPH.

Pražští záchranáři nyní sídlí v Korunní ulici v budově, kterou sdílí s Městskou policií. Stavbu samostatného sídla město plánuje delší dobu, v minulosti se objevilo několik návrhů řešení. Minulé vedení magistrátu chtělo ZZS umístit do již delší dobu rozestavěné budovy na Palmovce, kde měla původně být radnice Prahy 8. Z toho však kvůli komplikacím s dostavbou sešlo. Před tím magistrát zvažoval pozemky v Troji, proti však byla tamní radnice.

Nyní se vedení magistrátu dohodlo s Prahou 9 na využití pozemků u Polikliniky Prosek. Podle dřívějšího vyjádření radní města Mileny Johnové (Praha Sobě) by vítěz dvoukolové architektonické soutěže měl být znám v létě příštího roku. Vybere ho porota, v níž zasednou architekti a zástupci města. Podle plánovaného harmonogramu by se mohlo se stavbou začít v roce 2025, hotovo by mohlo být o dva roky později. Soutěž má stát asi šest milionů korun, celé vypracování projektové dokumentace stavby pak asi 80 milionů bez DPH.

Do novostavby by se měly podle schváleného dokumentu přemístit dispečink, středisko pro výcvik záchranářů, administrativní zázemí ZZS nebo zařízení pro servis a mytí sanitek. Pracoviště pražských záchranářů jsou nyní rozmístěná v různých částech města. Část provozů ZZS se do doby, než bude postavená nová budova na Střížkově, přesune do Polikliniky Prosek, kterou podle starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka (ODS) čeká rozšíření. V nové nástavbě by měla ZZS podle dřívějšího vyjádření Johnové nalézt dočasné zázemí od roku 2023.

Pražská záchranná služba oslaví v příštím roce 165 let od svého založení. V současnosti disponuje více než 20 výjezdovými základnami a postupně buduje další. V objektu v Korunní ulici sídlí ZZS od roku 1999. Roční rozpočet organizace je zhruba půl miliardy korun. Loni a letos se záchranáři zapojili do boje s pandemií, kromě převozu nakažených do nemocnic pomáhali například při testování a očkování.