Otočné lodní zdvihadlo Falkirk Wheel

Originální otočné lodní zdvihadlo bylo dokončeno v roce 2002 ve skotském Falkirku. „Falkirkské kolo“ překonává rozdíl hladin 25 m, je však určeno jen malým plavidlům. Jeho dva žlaby jsou umístěny v mohutných otočných ramenech, takže celá hmotnost konstrukce i vodní náplně ve žlabech – cca 14.000 tun – se přenáší do dvou ložisek. Díky Archimedově zákonu nezáleží na hmotnosti plujících lodí a obě vany jsou vždy vyváženy. K pohonu celého zařízení proto stačí relativně slabý motor (22,5 kW), který otočí rotorem o 180° za 5 minut.
Falkirk Wheel je jediný rotační lodní výtah tohoto typu na světě a je považován za technickou pamětihodnost Skotska.
Výtah nahradil systém 11 zdymadel, který umožňoval přepravu mezi kanály až do 30. let 20. stol. Stavba výtahu stála 17,5 miliónu liber, celý projekt oživení kanálů 84,5 miliónu liber.
Zdvihadlo bylo zřízeno v rámci obnovy starých vodních cest Forth and Clyde Canal a Union Canal pro rozvoj turistiky a hospodářského oživení v přilehlých regionech, umožňuje vnitrozemské vodní spojení mezi městy Edinburgh a Glasgow. Slavnostního zahájení provozu se osobně účastnila britská královna Alžběta II. Za takových okolností se mohli konstruktéři díla blýsknout jistou extravagancí jak strojařského řešení, tak architektonického návrhu.

Příspěvek v 2012