GMP

Architektonickou kancelář von Gerkan, Marg and Partners založil Meinhard von Gerkan a Volkwin Marg v roce 1965. Od té doby se kancelář rozrostla o čtyři další partnery, jednoho partnera pro Čínu, jedenáct společníků a více než 500 zaměstnanců v deseti pobočkách v Německu i v zahraničí. gmp je jednou z mála všestranných praxí, která je zodpovědná za projekt od prvotního návrhu a jeho realizaci až po interiérový design. Jejich architektonický výraz charakterizuje Vitruviánské ideály pevnosti, trvanlivosti a krásy. Na základě porozumění architektura získává charakter udržitelnosti ve smyslu trvalosti, kdy jsou důležité nejen klimatické podmínky a odpovídající použití materiálů, ale kdy je dům, jako schránka pro rozmanitost lidské existence, navržen jasně uchopitelným způsobem. Kromě těchto požadavků staví gmp v různých kulturních kruzích v souladu s certifikovanými směrnicemi a po debatách s klientem.
V uplynulých 45 letech Meinhard von Gerkan, Volkwin Marg a jejich společníci navrhli a postavili budovy ve většině významných německých měst. Navrhli menší domy, hotely, muzea, divadla a koncertní haly, kancelářské
budovy, obchodní centra a nemocnice i výzkumné, vzdělávací a sportovní zařízení, dopravní stavby, průmyslové budovy i územní plány.
Studio gmp se mezinárodně proslavilo jako architekti letišť, když v roce 1975 vznikla budova letiště Berlin Tegel s průjezdním letištním terminálem. Tento inovativní návrh byl dále rozvinut v podobě příletových a odletových hal na letištích ve Stuttgartu a Hamburgu.
Mezinárodní uznání si kancelář získala nejen za své projekty jako je nové výstaviště v Lipsku, výstavní centrum v Rimini nebo Kristův pavilon pro EXPO 2000, ale i za design. Klíčovým příkladem je design rekonstrukce a zastřešení Olympijského stadionu v Berlíně nebo Centrální stanice v Berlíně, dokončené v roce 2006.
Studio gmp získalo více než 580 ocenění v národních i v mezinárodních soutěžích, mezi nimi více než 280 prvních cen a řadu uznání za příkladnou architekturu. Po celém světě stojí více než 340 staveb studia gmp. V Číně je to výstavní a kongresové centrum v Nan-ningu a v Šen-čenu, muzeum Pchu-tchung v Šanghaji a kulturní centrum Čung-kuan-cchun v Pekingu,
nebo sportovní centrum v Šen-čenu a centrum orientálních sportů v Šanghaji. Dále pak operní domy v Čchung-čchingu a Čching-tao, nebo Čínské národní muzeum v Pekingu a nové nádraží Tchien-ťin. V roce 2006 bylo dokončeno Národní kongresové centrum v Hanoji. V roce 2010 pak Hanojské muzeum.
V Jižní Africe postavilo studio v roce 2009 tři stadiony, v Kapském městě, v Durbanu a v Port Elizabeth. Pro mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 v Brazílii realizuje gmp stadiony v Brasilii a v Manaus.
Von Gerkan, Marg and Partners prokázali i dovednost v oblasti městského plánování svým vizionářským návrhem pro Stuttgart 21 pro Deutsche Bahn, HafenCity Hamburg a územním plánem Bukurešti, stejně jako mnoha dalšími urbanistickými projekty v Číně, včetně nového města Lin-kang pro 800 000 obyvatel.
Kromě Německa má gmp rozběhnuté projekty v Číně, Indii, Vietnamu, Brazílii, Itálii, Rusku, Švýcarsku a Litvě.

Archiv Pudong
Maritime Museum