Fikri Benabdallah

Architekt Fikri Benabdallah, nadšený obdivovatel současné architektury, slučuje funkční organizaci staveb s přísností morfologického a plastického zápisu. Čistota a střízlivost obsahu propůjčuje jeho budovám světlost a dodává jim zvláštní rukopis. U většiny svých děl využívá architekt účinku zdůrazněné středovosti a uspořádává své projekty kolem centrální zóny („srdce“), kam soustřeďuje lidské aktivity; připomíná tím arabsko-andaluskou architekturu, jež je pro dnešní modernu nevyčerpatelným zdrojem poučení.
Fikri Benabdallah absolvoval v roce 1980 Ecole Superiéure des Beaux-Arts v Paříži – UP1.
Od roku 1981 pracoval v oddělení architektury městského plánování v marockém Rabatu, kde se stal na deset let vedoucím hlavního programu architektonického výzkumu. V roce 1985 byl zvolen generálním tajemníkem Národního svazu architektů a plánovačů a v roce 1992 se stal členem nejvyšší rady Řádu architektů. Je rovněž zakládajícím členem řídícího výboru fóra architektů. V letech 1985–2002 vyučoval v Rabatu na Národní škole, kde školil řadu mladých architektů. V roce 1999 byl spolu s Paulem Andreu vybrán v soutěži o Velký stadion v Casablance. O dva roky později se spojil s Confluence Architects – Rachidem Andaloussim, Taoufikem El Oufirem a Abdelouahedem Mountassirem, autorem globálního rozvoje údolí Bouregreg mezi městy Rabatem a Salé.
Nejvýznamnějšími z řady jeho dokončených projektů jsou Středisko jaderného výzkumu v Maâmoře, letiště ve Fásu–Saisu, Al Hoceimě, Ouarzazate, Oujdě a Benslimanu, modernizace Marockého domu v mezinárodním univerzitním areálu v Paříži a rekonstrukce celého Najjarinského Fesu. Za obnovu mešity Al Qaraouiyine ve Fezu byl roku 2010 nominován na cenu Agy Chána.

Rekonstrukce mešity Al Qaraouiyine:

Od vzniku Muzea uměleckého řezbářství, které sídlí v nádherném Nejjarine Foundouk, byla rekonstrukce mešity Al Qaraouiyine klíčovým pokrokem v metodologii a technické konzervaci historického dědictví.
Na základě vědeckých a mezioborových úspěchů vedl projekt k rehabilitaci originálního vzhledu památky, zesílení základů, dekorativní konzole a k zachování její duchovní funkce.
Tento zjevný úspěch v životě architekta vyzdvihuje podíl jeho kolegy Alae Bouayada.
Foundouk Nejjarine je budova z 18. století, která uchovává bohatou historii marockého uměleckého řezbářství. Hispánsko-muslimský styl místa byl věrně a pečlivě zachován. Původní kupecký hotel se přizpůsobil svému novému poslání a stalo se z něj Muzeum uměleckého řezbářství. Stará budova se skládala ze tří výstavních pater. Expozice je rozdělena do tří tematických okruhů: dřevo v domácnosti, v architektuře a v liturgii.
Vzorky různých druhů dřeva, tesařské nástroje a další tradiční řemesla představují jedinečnost marockého umění. V prvním patře, v domácí sekci, jsou vystavené hračky, krabičky, police a další dětský nábytek. Druhé patro je věnované dřevu v islámské liturgii. Ukázky starých hudebních nástrojů, náboženské předměty a zbraně vyprávějí o marocké důmyslnosti.
Vůně dřeva zve k návštěvě a vypráví příběh architektonické tradice unikátního způsobu života: marockého…