Revitalizace okolí Masarykova nádraží v Praze

Projekt revitalizace pozemků v okolí Masarykova nádraží pod taktovkou společnosti Penta Investments vychází z dílny architektonického ateliéru Zaha Hadid Architects. Záměrem je maximálně respektovat historii území a stávající zástavbu a zároveň vytvořit mimořádné architektonické dílo, které se stane nedílnou součástí moderní podoby města Prahy.

Projekt bude realizován v několika etapách s plánovaným dokončením v letech 2022–2025 a nabídne až 100 000 m2 nových kancelářských ploch, obchodů, restaurací a kaváren. Velká pozornost je věnována veřejným plochám, zeleni a městským parkům. Navržené unikátní zastřešení kolejiště Masarykova nádraží by pak mělo poskytnout nové propojení území Prahy 1 s Karlínem a Žižkovem.

Historii návrhu Nového pražského Central Business Districku, přinášíme ve výmluvném obrazovém materiálu, který byl součástí přednášky Petra Paličky, Real Estate Division Directora společnosti  Penta, na konferenci Praha světová 2017, konané 6.-7. prosince ku 25 výročí zápisu centra Prahy na seznam UNESCO. Obrazové materiály výmluvně ukazují historický vývoj této lokality do dnešní podoby i záměry, které mají změnit budoucí tvář okolí Masarikova nádraží. Materiál přináší také velmi zajímavé ukázky ze dvou architektonických soutěží – první z roku 2010 a druhé – vyhlášené Pentou z roku 2013. Z té také vznikl vítězný projekt ze studia Zaha Hadid Architekts dnes již zesnulé architektky Zahy Hadidové.

 

Zdroj: Materiály z konference Praha světová 2017 a redakce AW