Andrea Klimko video ke sto letům

Původem Slovenka Andrea Klimko je zakladatelkou a ředitelkou architektonické kanceláře Andrea Klimko Architects sídlící v Londýně, Vídni a Bratislavě. Na kontě má na 150 projektů a více než třicítku realizací. Vystudovala v roce 1997 Fakultu architektury STU v Bratislavě a dále studovala na Fakultě architektury Technické univerzity ve Vídni. Dnes je autorizovanou architektkou registrovanou v Royal Institute of British Architects (RIBA) a Slovenské komoře architektů, hostující členkou České komory architektů a členkou prezidia Spolku architektů Slovenska a dalších organizací.

Její architektonická kancelář má zkušenosti se širokou škálou projektů realizovaných
po celém světě. Ve své práci se snaží klást důraz na tvůrčí a inovativní přístup a genius loci místa, kde bude projekt realizován.

Za svoji práci získala Andrea Klimko četná ocenění. Hned tři za realizaci obytné budovy Mondrian v Bratislavě (2005) – v roce 2005 cenu Slovenské komory architektů CE-ZA-AR a mezinárodní cenu Faenza Editrice v italské Bologni, o rok později pak cenu Bauwelt – Das erste Haus. Uznání se dostalo také sportovně-relaxačnímu centru RELAXX v Bratislavě (2008) – v roce 2008 získalo World Architecture Award udělovanou World Architecture Community a rok předtím bylo nominováno na slovenskou Cenu Dušana Jurkoviča. Dalšími zajímavými díly jsou např. rezidence Leonardo v Trnavě (2011), bratislavský rezidenční komplex Racany Bianco (2010) a nově také rezidenční objekt Mendelsohn, který je ve výstavbě rovněž v Bratislavě.

Andrea Klimko byla v roce 2012 nominována na cenu Krištáľové krídlo udělovanou výjimečným slovenským osobnostem různých oborů. V roce 2013 založila neziskovou organizaci Woman Architects podporující zájem o architekturu a profesní rozvoj.

 

 

 

Redakce AW 2018, zdroj :https://www.andreaklimko.com/

 

Posted in ,