Saúdská Arábie bude usilovat o pořádání světové výstavy Expo 2030

Rijád – Saúdská Arábie bude usilovat o po- řadatelství světové výstavy Expo v roce 2030. Oznámil to její korunní princ Muhammad bin Salmán. Kromě Saúdské Arábie mají zatím o pořadatelství zájem také čtyři další země. Nyní se koná Expo 2020 v Dubaji.

Uchazeči musí své projekty pro rok 2030 dodat Mezinárodnímu úřadu pro výstavnictví (BIE). Saúdská Arábie chce uspořádat výstavu s náz- vem „Doba změny: Vést planetu k prozíravému zítřku“.

Dubajský vládce šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm saúdskoarabský plán na twitteru podpořil. „Podělíme se se svými bratry o zku- šenost a znalosti, jež jsme získali při sedmileté přípravě Expa 2020,“ napsal.

Saúdskoarabský korunní princ sdělil, že pokud by se konala výstava v roce 2030 v Rijádu, bylo by to v době, kdy bude vrcholit saúdskoarabský program nazvaný Vize 2030. Jeho cílem je vymanit místní ekonomiku ze závislosti na ropě a obecně zlepšit životní prostředí. Program zahrnuje i reformy školství a kultury.

Kromě Saúdské Arábie mají o pořadatelství výstavy v roce 2030 zájem Rusko, Korea, Itálie a Ukrajina. BIE posoudí první podané návrhy na své prosincové schůzi. Projekty se budou hodnotit rok a půl. Všichni uchazeči musejí předložit detailní návrhy, o vítězi se bude hlasovat v roce 2023. Světové výstavy se konají vždy za pět let a trvají většinou půl roku. Jednotlivé státy na nich představují své expozice většinou ve vlastních pavilonech, akci navštíví desítky milionů lidí. Současná výstava se koná s ročním zpožděním kvůli pandemii koronaviru. Příští se má konat roku 2025 v japonské Ósace.

ČTK

Markéta Jiroušková, redaktorka