Nová lávka pro pěší a cyklisty v Radotíně má být otevřena v polovině července

Praha – Nová lávka pro pěší a pro cyklisty v Radotíně by měla být otevřena v polovině letošního července. Náklady na vybudování lávky jsou 50 milionů korun. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Piráti). Původní lávka byla dlouhé roky ve velmi špatném stavu. Projekt lávky a tendr na zhotovitele připravila radnice Prahy 16, peníze na opravu pak dal magistrát. Dělníci dnes na lávku umístili konstrukci mostu, tzv. mostovku.

„Před třemi a půl lety jsem k tomu přizval původního architekta, pana (Josefa) Pleskota s projektanty, zda by zkusili najít nějaké řešení. A jim se to povedlo. Tím řešením je, že se udělá kompletně nová mostovka a nový středový pylon, na kterém je zavěšena. Magistrát lávku zaplatí, ale ´odmakala´ to radotínská radnice,“ řekl Scheinherr.

Dosavadní lávka z roku 1994 byla dlouhé roky v dezolátním stavu, když ji porušily povodně v letech 2002 i 2013, a musela být podepřena, aby se nezřítila. V jeden moment po ní mohl přejít pouze jeden člověk. Původně město uvažovalo se uvažovalo o tom, že ji zbourá a vystaví novou za asi 100 milionů. Proces se pak na více než dva roky zdržel kvůli stížnosti jednoho z účastníků soutěže u antimonopolního úřadu.

Následně město nechalo předělat projekt. Nová lávka bude větší a vyšší a se čtyřmi metry také o něco širší.

Praha má se stavem mostů a lávek dlouhodobě problémy. V prosinci 2017 se zřítila lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou, při nehodě byli zraněni čtyři lidé. Město předloni dokončilo stavbu náhrady. Letos začala stavba nové lávky mezi Karlínem a Holešovicemi přes ostrov Štvanice. Z mostů je ve špatném stavu například Libeňský, Hlávkův nebo Palackého most. Technická správa komunikací také opravuje Barrandovský most.